Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cameron i Obama napisali wspólny artykuł

0
Podziel się

Podstawą stosunków brytyjsko-amerykańskich były w przeszłości sentymenty, ludzkie emocje i więzy kulturowe, a obecnie ich podstawą są wspólne interesy i wartości - napisali we wspólnym artykule na łamach wtorkowego Timesa David Cameron i Barack Obama.

Cameron i Obama napisali wspólny artykuł
(David Katz/Obama for America/CC BY-NC-SA/Flickr)
bDnNnhWZ

Podstawą stosunków brytyjsko-amerykańskich były w przeszłości sentymenty, ludzkie emocje i więzy kulturowe, a obecnie ich podstawą są wspólne interesy i wartości - napisali we wspólnym artykule na łamach wtorkowego _ Timesa _ David Cameron i Barack Obama.

Stosunki dwustronne, które w Londynie, choć nie w Waszyngtonie, przywykło się nazywać specjalnymi otrzymały teraz nowy przymiotnik _ niezbędne _. - _ Postrzegamy świat podobnie, mamy te same obawy i widzimy te same strategiczne możliwości _ - zaznaczyli brytyjski premier i amerykański prezydent.

W ocenie komentatorów oznacza to, że Cameron i Obama usiłują uwypuklić praktyczny i merytoryczny, a nie historyczny aspekt dwustronnych stosunków. Widzą w tym nawiązanie do byłej premier Margaret Thatcher (1979-90), której bardzo dobrze współpracowało się z ówczesnym prezydentem USA Ronaldem Reaganem i która w stosunkach brytyjsko-amerykańskich widziała _ katalizator politycznych zmian _.

bDnNnhXb

- _ Działania wielu ludzi odważnych i wielu prężnych społeczeństw spowodowały upadek komunizmu, ale USA i Wielka Brytania przyczyniły się do tego, by uczynić świat bezpieczniejszym _ - stwierdzili Cameron i Obama.

Zapewnili również, że nie będą bierni wobec przemian demokratycznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, lecz będą po stronie tych, którzy domagają się wolności, protestują przeciw represjom i chcą demokracji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t139875.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podroz;obamy;g8;krolowa;i;warszawa,6,0,834310.html) Podróż Obamy: G8, królowa i Warszawa
- _ Nie będziemy stać z boku, gdy ich aspiracje giną pod gradem bomb, pocisków i ognia z moździerzy. Niechętnie odwołujemy się do użycia siły, ale tam, gdzie w grę wchodzą nasze interesy i wartości wiemy, że spoczywa na nas odpowiedzialność _ - zaznaczyli. W sprawie konfliktu w Libii Obama i Cameron wskazują na dotychczasowe osiągnięcia i podkreślają potrzebę większego zaangażowania innych państw.

Wielka Brytania przygotowuje się obecnie do skierowania do Libii śmigłowców bojowych dla przełamania impasu. W poniedziałek brytyjskie media ujawniły, że dotychczasowy koszt brytyjskiej interwencji w Libii sięga już 1 mld funtów.

bDnNnhXh

W czasie obecnej, oficjalnej państwowej wizyty w Wielkiej Brytanii prezydent Barack Obama spotka się na rozmowach z premierem Davidem Cameronem dwukrotnie: na krótko dzisiaj i dłużej jutro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t123306.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;paranoiczna;obsesja;londynu;w;zwiazku;z;usa,208,0,728784.html) Wikileaks: "Paranoiczna obsesja Londynu w związku z USA" Amerykańscy dyplomaci prywatnie sobie z niej kpili.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t101276.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;bedzie;rozmawial;o;uwolnieniu;terrorysty,242,0,645618.html) Cameron będzie rozmawiał o uwolnieniu terrorysty Premier Wielkiej Brytanii spotka się w Waszyngtonie z czterema senatorami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojska;usa;w;polsce;do;obslugi;herculesow,242,0,837362.html) Wojska USA w Polsce? Do obsługi Herculesów Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i w ramach operacji wojskowej w Afganistanie będzie tematem rozmów prezydentów Polski i USA.
bDnNnhXC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)