Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Caritas Diecezji Kieleckiej rozpoczęła akcję "Pola Nadziei"

0
Podziel się:

W poniedziałek w Kielcach wolontariusze posadzili setki żonkili, które wiosną
będą rozdawane podczas zbiórek datków na rzecz osób terminalnie chorych w ramach akcji "Pola
Nadziei". Prowadzi ją w regionie Caritas Diecezji Kieleckiej.

W poniedziałek w Kielcach wolontariusze posadzili setki żonkili, które wiosną będą rozdawane podczas zbiórek datków na rzecz osób terminalnie chorych w ramach akcji "Pola Nadziei". Prowadzi ją w regionie Caritas Diecezji Kieleckiej.

Ogólnopolska akcja "Pola Nadziei" została zapoczątkowana 15 lat temu przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Jak podkreślił w poniedziałek w rozmowie z PAP dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik, jej zadaniem jest przede wszystkim uwrażliwienie na potrzeby osób terminalnie chorych.

Świętokrzyską edycję "Pól Nadziei" rozpoczęło przedstawienie "Oskar i Pani Róża", które opowiada o chorobie, cierpieniu i śmierci. Po nim wolontariusze zasadzili setki żonkili, które wiosną będą rozdawane podczas zbiórek datków na rzecz osób terminalnie chorych.

"Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest zapewnienie opieki nieuleczalnie chorym. Coraz częstszym zjawiskiem jest to, że ludzie umierają w szpitalach i placówkach opiekuńczych, a nie przy swoich bliskich. A nie powinno mieć to miejsca, jeśli rodzina jest w stanie zapewnić umierającym opiekę. O tym wszystkim chcemy mówić młodym ludziom i ich rodzicom" - podkreślił ks. Słowik.

W listopadzie w szkołach i parafiach regionu świętokrzyskiego rozpocznie się akcja edukacyjna; spotkania na temat cierpienia i powolnego odchodzenia chorych będą kontynuowane przez kilka miesięcy.

"Zbiórki będziemy przeprowadzać dopiero około kwietnia lub maja. Do tego czasu chcemy uświadomić mieszkańcom regionu, jak ważne jest zapewnienie opieki osobom umierającym. Ci, którzy osobiście nie spotkali się z takim problemem, nie zdają sobie sprawy, jak bolesny może być dla rodziny" - dodał ks. Słowik.

W Diecezji Kieleckiej zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę hospicjum stacjonarnego, którą Caritas rozpoczęła w połowie 2011 roku. Mają znaleźć się nim 44 miejsca dla osób terminalnie chorych. Cała inwestycja o wartości 5 mln złotych jest finansowana wyłącznie z darowizn i zbiórek organizowanych przez Caritas. Hospicjum ma być otwarte w połowie 2014 roku.

Obecnie w liczących ponad 200 tys. mieszkańców Kielcach jest tylko 12 miejsc opieki paliatywnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. (PAP)

and/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)