Notowania

wiadomości
28.06.2011 16:06

Carlo Montanaro dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

Włoski dyrygent Carlo Montanaro został dyrektorem muzycznym Teatru Wilekiego-Opery Narodowej - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor naczelny placówki Waldemar Dąbrowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Włoski dyrygent Carlo Montanaro został dyrektorem muzycznym Teatru Wilekiego-Opery Narodowej - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor naczelny placówki Waldemar Dąbrowski.

Montanaro współpracował ostatnio z Teatrem Wielkim-Operą Narodową przy "Turandocie" w reż. Mariusza Trelińskiego - dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Premiera odbyła się 17 kwietnia.

"Współpraca Carla z Mariuszem Trelińskim i całym zespołem +Turandota+ okazała się wielkim sukcesem, mieliśmy poczucie ogromnej satysfakcji, narodziło się coś w rodzaju chemicznego porozumienia między dyrygentem i zespołem orkiestry, jakiś rodzaj sympatii, który sprawił, że zdecydowaliśmy się zaproponować Carlowi objęcie dyrekcji teatru na najbliższe 2,3 lata. Terminu jeszcze nie doprecyzowaliśmy, jesteśmy w trakcie rozmów finalizujących tę współpracę" - mówił Dąbrowski.

Montanaro jest absolwentem konserwatorium im. Cherubiniego we Florencji. Odkrył go Zubin Mehta i zarekomendował wiedeńskiej Hochschule fuer Musik. Jego kariera nabrała rozpędu w 2001 roku, gdy zaproszono go do Hiszpanii, by poprowadził Orkiestrę Młodzieżową Walencji. Następnie w Mediolanie zadebiutował we florenckim Teatro Comunale z zespołem Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, którą prowadził podczas wielu koncertów w sezonach 2001/02 i 2002/03.

Od 2001 roku był dyrygentem oper i koncertów na wielu znanych scenach, m.in.: Teatro dell'Opera w Rzymie, Teatro Massimo w Palermo, Fondazione Arena w Weronie, Deutsche Oper w Berlinie, Teatro Comunale we Florencji, Fondazione Arturo Toscanini w Parmie i Teatro Verdi w Trieście.

Dyrygował we florenckim Teatro Comunale w sezonie 2004-05, prowadził różne koncerty symfoniczne z zespołami Fondazione Arena Verona i Orchestra Filarmonica Marchigiana, Teatro Cilea w Reggio Calabria i Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino. Poprowadził "Trubadura" w Staatsoper Stuttgart oraz "Cyrulika sewilskiego" z Fondazione Arturo Toscanini. Odniósł sukces we Frankfurcie operą "Mefistofeles" oraz w Grazu (Requiem Verdiego).

W najbliższym czasie zrealizuje "Carmen" i nową wersję "Balu maskowego" w Dreźnie, "Don Kichota", "Atyllę" i "Cyganerię" w Seattle, "Łucję z Lammermooru" w Bilbao, nową inscenizację "Adriany Lecouvreur" we Frankfurcie, "Cyrulika sewilskiego" w Tokio.(PAP)

agz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz