Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie dot. systemu informatycznego CEPIK

0
Podziel się:

CBA skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o
podejrzeniu popełnienia przestępstwa po kontroli, jaką przeprowadzono w resorcie spraw wewnętrznych
w latach 2005-2011 w sprawie systemu informatycznego CEPiK - poinformował w środę rzecznik Biura
Jacek Dobrzyński.

CBA skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po kontroli, jaką przeprowadzono w resorcie spraw wewnętrznych w latach 2005-2011 w sprawie systemu informatycznego CEPiK - poinformował w środę rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

"Szef CBA w zawiadomieniu przesłanym do prokuratury poinformował o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez kierownictwo MSWiA w latach 2005-2011 w związku udzielaniem zamówień publicznych z naruszeniem ustawy prawo zamówień publicznych - poinformował Dobrzyński. - Z uwagi na podejrzenie świadomego omijania prawa ustawy o zamówieniach publicznych informację o sprawie przekazano również do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych".

Kontrola w MSW trwała dziewięć miesięcy, zakończyła się na początku stycznia. Jak poinformowano na stronie www.cba.gov.pl, agenci sprawdzili wybrane procedury udzielania zamówień publicznych związanych z budową, wdrożeniem i utrzymaniem systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przez jedną z firm informatycznych na rzecz ówczesnego MSWiA.

Według CBA kontrola wykazała m.in. celowe niestosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, brak nadzoru MSWiA nad należytym wykonaniem umów przez wykonawcę oraz naruszenie zasad wydatkowania środków publicznych.

Zdaniem CBA w sposób nieuprawniony wyłączano stosowanie tej ustawy w trakcie realizacji zamówień publicznych. Mogło też dojść do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez pracowników MSWiA w związku z brakiem nadzoru nad realizacją zamówień. W zawiadomieniu wskazano także na możliwość doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia środkami funduszu CEPiK przez wprowadzenie zamawiającego w błąd co do faktycznego czasu świadczonych usług, a przez to do zawyżenia ich kosztów przez firmę realizującą usługi. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ral/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)