Notowania

wiadomości
30.08.2011 13:15

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby ws. korupcji w piłce nożnej

# dochodzi wypowiedź prokuratora #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź prokuratora #

30.08. Wrocław (PAP) - Byłego drugoligowego sędziego piłkarskiego oraz byłego prezesa klubu Drwęca Nowe Miasto Lubawskie zatrzymali we wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymania mają związek ze śledztwem w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński, 50-letni b. prezes klubu piłkarskiego oraz 32-letni b. sędzia zostali zatrzymani w swoich mieszkaniach i są obecnie przewożeni na przesłuchanie do prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu.

Prokurator Wiesław Bilski w rozmowie z PAP powiedział, że obaj mężczyźni zostali zatrzymani w związku z meczami III ligi piłkarskiej w sezonie 2004/2005. "Więcej informacji na ten temat będę mógł podać dopiero w środę" - dodał.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ok. 350 osobom: sędziom, trenerom, m.in. byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W. oraz byłemu reprezentantowi kraju, a później trenerowi Dariuszowi W., piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom, m.in. byłemu przewodniczącemu Kolegium Sędziów PZPN Jerzemu G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która "ustawiała" wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na cztery lata więzienia b. prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a działacza piłkarskiego Ryszarda Forbricha, pseudonim Fryzjer, na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. sąd apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do trzech lat więzienia. Na ławie oskarżonych zasiadło wówczas 17 osób - działaczy Arki, obserwatorów PZPN, sędziów i jeden piłkarz. Wszyscy zostali uznani za winnych, ale sąd apelacyjny zmienił częściowo wyroki dziewięciu oskarżonym, obniżając w większości zasądzony wcześniej wymiar kar.

We wrześniu 2009 r. na karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywnę w wysokości 100 tys. zł kielecki sąd skazał b. trenera Korony Kielce Dariusza W. Wobec jego asystenta Andrzeja W. sąd orzekł karę dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. zł grzywny. Pod koniec grudnia 2010 r. 27 osób, głównie działaczy i piłkarzy Górnika Polkowice oskarżonych o kupowanie meczów, dobrowolnie poddało się karze. Sąd Rejonowy w Lubinie skazał ich na kary więzienia w zawieszeniu oraz wysokie grzywny.(PAP)

mic/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz