Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: 35 proc. badanych - środki na pomoc Polakom na Wschodzie są małe

0
Podziel się:

Według sondażu CBOS 35 proc. badanych uważa, że Polska wydaje zbyt mało ze
środków publicznych na pomoc Polakom żyjącym na Wschodzie; przeciwnego zdania jest 5 proc.; 24
proc. uważa, że tyle ile trzeba, a 36 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.

Według sondażu CBOS 35 proc. badanych uważa, że Polska wydaje zbyt mało ze środków publicznych na pomoc Polakom żyjącym na Wschodzie; przeciwnego zdania jest 5 proc.; 24 proc. uważa, że tyle ile trzeba, a 36 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.

Według sondażu opinię, że wydatki na pomoc rodakom na Wschodzie są zbyt małe, częściej wyrażają osoby powyżej 45. roku życia i mieszkańcy średniej wielkości miast (20-100 tys. mieszkańców). Badani uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu zgadzają się z tą opinią dwukrotnie częściej niż osoby w ogóle nie praktykujące (22-44 proc.)

Ankietowani niemal powszechnie wyrażają przekonanie, że państwo polskie powinno zapewnić Polakom na Wschodzie kontakt z kulturą polską (87 proc.), darmową naukę języka polskiego (83 proc.) i korzystanie z edukacji publicznej w Polsce (83 proc.).

Z badań CBOS wynika, że zdecydowana większość badanych jest zdania, że Polska powinna zapewnić rodakom zza wschodniej granicy możliwość legalnej pracy (80 proc.), osiedlenia się w Polsce (79 proc.) i prowadzenia działalności gospodarczej (78 proc.). Rzadziej wyrażana jest opinia, że powinniśmy finansować polskie placówki oświatowe za granicą (73 proc.), polonijne organizacje 64 proc.) i media (62 proc.). Pogląd, że Polska powinna udzielać rodakom mieszkającym za granicą pomocy charytatywnej wyraziło 60 proc. ankietowanych, a 58 proc. badanych jest zdania, że Polska powinna zapewnić im opiekę medyczną w kraju.

Zdaniem co drugiego ankietowanego (52 proc.) polityka wobec rodaków za wschodnią granicą powinna być konsultowana z krajem, którego są obywatelami, natomiast co trzeci respondent (35 proc.) opowiada się za całkowitą autonomią w kwestii wsparcia im udzielanego, niezależnie od reakcji państwa, na terenie którego mieszkają. Z kolei 13 proc. badanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.

Większość ankietowanych wyraża opinię, że Polaków mieszkających w azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego i tych zamieszkujących wschodnie państwa ościenne należy raczej wspierać w miejscu ich zamieszkania, a nie sprowadzać do kraju. Za repatriacją rodaków z Litwy, Białorusi i Ukrainy opowiada się 15 proc. badanych, natomiast 19 proc. popiera takie rozwiązanie, jeżeli chodzi o Polaków mieszkających w azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego.

Opinie dotyczące wprowadzenia Karty Polaka - jak podkreśla CBOS - nie zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Podobnie jak w 2008 roku większość respondentów (66 proc.) uważa, że wprowadzenie tego dokumentu było słuszne, a tylko mniej więcej co szósty (16 proc.) jest przeciwnego zdania. Według CBOS im badani są lepiej wykształceni, tym częściej popierają wprowadzenie Karty.

Jednocześnie większość ankietowanych (70 proc.) uznaje warunki, jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o Kartę Polaka, za odpowiednie. Mniej niż co dziesiąty (9 proc.) uważa, że są one niewystarczające, a prawie taki sam odsetek respondentów (8 proc.) określa je jako zbyt restrykcyjne.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 3-9 lutego tego roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

skz/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)