Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBOS: 38 proc. za ścisłą integracją z UE; 38 proc. za niezależnością

0
Podziel się

38 proc. Polaków uważa, że Polska powinna dążyć do jak najściślejszej
integracji w ramach UE; 34 proc. opowiada się za zachowaniem we Wspólnocie jak najdalej idącej
niezależności - wynika z sondażu CBOS przesłanego w czwartek PAP.

bEikCazp

38 proc. Polaków uważa, że Polska powinna dążyć do jak najściślejszej integracji w ramach UE; 34 proc. opowiada się za zachowaniem we Wspólnocie jak najdalej idącej niezależności - wynika z sondażu CBOS przesłanego w czwartek PAP.

72 proc. ankietowanych popiera powolną prywatyzację i tylko niektórych przedsiębiorstw państwowych. 11 proc. jest zdania, że należy prywatyzować szybko jak największą liczbę państwowych przedsiębiorstw.

Większość badanych przez CBOS - 86 proc. jest zdania, że państwo powinno zapewnić obywatelom wysoki poziom świadczeń społecznych, takich jak np. opieka zdrowotna, szkolnictwo. Tylko 5 proc. uważa, że to sami Polacy powinni zadbać o zapewnienie sobie ochrony zdrowia, możliwości kształcenia dzieci.

bEikCazr

68 proc. Polaków jest zdania, że osoby zarabiające dużo powinny płacić wyższy podatek od swoich dochodów, niż osoby mniej zasobne. 23 proc. to zwolennicy podatku liniowego - zrównania podatku dochodowego dla wszystkich osób niezależnie od zarobków.

Niemal trzy czwarte - 74 proc. badanych uważa, że bezrobocie jest zawsze szkodliwym zjawiskiem i trzeba je bezwzględnie zwalczać. Z kolei o tym, że niewielkie bezrobocie jest pożyteczne dla gospodarki przekonanych jest 16 proc.

Prawie połowa badanych - 47 proc. oceniło, że z przestępczością należy walczyć twardo, nawet jeśli miałoby to ograniczać prawa i swobody zwykłych obywateli. 40 proc. jest zdania, że z przestępczością trzeba walczyć, ale tak, by nie ograniczać praw Polaków.

W ocenie 56 proc. Polaków, osoby pełniące funkcję publiczne powinny składać oświadczenia dotyczące tego, czy w przeszłości współpracowały ze służbami specjalnymi PRL. Przeciwnego zdania było 24 proc.

bEikCazx

O tym, że Kościół powinien być oddzielony od państwa i nie powinien zajmować się polityką przekonanych jest 84 proc. Polaków. Tylko 8 proc. uważa, że Kościół powinien mieć duży wpływ na sprawy państwa i jego politykę.

Jedna czwarta - 25 proc. opowiada się za tym, by przerywanie ciąży było dozwolone bez żadnych ograniczeń; 45 proc. jest zdania, że przerywanie ciąży powinno być całkowicie zakazane.

Z badań wynika, że zdecydowana większość elektoratu PO - 82 proc., opowiada się za pełnieniem przez państwo funkcji opiekuńczej, a tylko 8 proc. sądzi, że to przede wszystkim obywatele powinni zadbać o zapewnienie sobie i swojej rodzinie opieki zdrowotnej, czy możliwości kształcenia.

65 proc. wyborców uważa bezrobocie za zjawisko szkodliwe; 26 proc. jest skłonnych zaakceptować istnienie niewielkiego bezrobocia. Również 65 proc. jest zdania, że należy prywatyzować powoli i tylko niektóre przedsiębiorstwa państwowe; szybką prywatyzację popiera jednak istotnie więcej osób, niż w pozostałych elektoratach 18 proc.

bEikCazy

63 proc. sympatyków PO opowiada się za progresywną skalą podatkową; wprowadzenie podatku liniowego postuluje więcej, niż co czwarty - 27 proc. Większość z nich - 57 proc. opowiada się za możliwie ścisłą współpracą w ramach UE.

Z kolei większość sympatyków PiS - 59 proc. zgadza się z opinią, że Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie powinien zajmować się polityką, jednak zdecydowanie więcej niż w elektoratach innych partii jest wśród nich zwolenników zaangażowania Kościoła w sprawy państwa i jego politykę 28 proc.

Za prawnym zakazem aborcji opowiada się niemal dwie trzecie wyborców PiS - 65 proc., jedynie 12 proc. jest zdania, że przerywanie ciąży powinno być legalne.

W elektoracie PiS znacząco więcej, niż wśród sympatyków innych ugrupowań, jest zwolenników lustracji. Składanie oświadczeń dotyczących ewentualnej współpracy ze służbami specjalnymi PRL przez osoby pełniące funkcje publiczne popiera - 72 proc.; przeciwnych temu jest 15 proc. sympatyków PiS.

bEikCazz

Wśród wyborców SLD powszechna jest akceptacja zasady rozdziału Kościoła od państwa - 95 proc. Za legalizacją przerywania ciąży opowiada się 43 proc.; co czwarty - 26 proc. skłania się ku prawnemu zakazowi aborcji.

W elektoracie SLD zdecydowanie mniej, niż wśród sympatyków pozostałych ugrupowań, jest zwolenników lustracji: składanie przez funkcjonariuszy państwa oświadczeń o ewentualnej współpracy ze służbami specjalnymi PRL popiera 48 proc.; 42 proc. jest przeciwnych obowiązkowi lustracyjnemu.

Wyborców PSL cechuje szczególnie duże przywiązanie do państwa opiekuńczego - 89 proc. Większość z nich - 80 proc. opowiada się za ograniczaniem tempa i zakresu prywatyzacji. Trzy czwarte - 75 proc. popiera progresywną skalę podatkową. Ponad dwie trzecie - 69 proc. chce bezwzględnej walki z bezrobociem.

W komunikacie wykorzystano dane z dwóch kolejnych badań 2-8 czerwca 2011 roku oraz 30 czerwca - 6 lipca 2011 roku. W pierwszym z nich próba losowa liczyła 1164 dorosłych Polaków, a w drugim 1080. (PAP)

bEikCazA

joko/ la/ mhr/

bEikCazS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)