Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: 42 proc. badanych za paktem fiskalnym; 35 proc. przeciw

0
Podziel się:

42 proc. badanych opowiada się za podpisaniem przez Polskę paktu
fiskalnego; przeciwnego zdania jest 35 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS.

42 proc. badanych opowiada się za podpisaniem przez Polskę paktu fiskalnego; przeciwnego zdania jest 35 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS.

Pakt fiskalny, czyli Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej, ma zostać podpisany w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro. Polska, jako kraj spoza strefy euro, przystępując do paktu fiskalnego, nie będzie podlegać sankcjom wynikającym z zapisów paktu m.in. o karach finansowych za nadmierny deficyt.

Według sondażu CBOS spośród 42 proc. ankietowanych opowiadających się za podpisaniem paktu fiskalnego: 30 proc. raczej to popiera, a zdecydowanie za przyjęciem paktu jest 12 proc. badanych. 21 proc. respondentów raczej nie zgadza się na podpisanie tego dokumentu, a 14 proc. badanych jest zdecydowanie przeciwna. 23 proc. ankietowanych nie wyraziło zdania w kwestii podpisania paktu.

CBOS spytał także o stosunek do wprowadzenia waluty euro w Polsce. Większość badanych - 60 proc. - jest temu przeciwna. Przyjęcie wspólnej waluty popiera 32 proc. ankietowanych. Ośrodek podkreślił, że odsetki zwolenników i przeciwników wprowadzenia euro są obecnie takie same, jak blisko rok temu. 8 proc. badanych nie wyraziło zdania w kwestii wprowadzenia w Polsce euro.

Na pytanie, czy Polska powinna angażować się w działania mające na celu ratowanie strefy euro, łącznie 43 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest przeciw: 27 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej nie", a 16 proc. "zdecydowanie nie". Łącznie 46 proc. badanych popiera zaangażowanie Polski: 34 proc. "raczej", a 12 proc. "zdecydowanie". 11 proc. respondentów nie wypowiedziało się w kwestii tego, czy Polska powinna się włączyć w działania zmierzające do ratowania strefy euro.

57 proc. badanych jest przeciwnych finansowemu wsparciu przez Polskę działań, które mają na celu walkę z kryzysem finansowym w sferze euro, udzielając Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki, pochodzącej z rezerw NBP (30 proc. uważa, że Polska raczej nie powinna tego robić, 27 proc., że zdecydowanie). 32 proc. badanych jest za udzieleniem przez Polskę takiego wsparcia (26 proc. raczej, 6 proc., zdecydowanie). Nie ma zdania w tej sprawie 11 proc. ankietowanych.

CBOS zbadał również opinie na temat sposobu rozwiązania problemów strefy euro. 33 proc. respondentów jest zdania, że należy zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do rozpadu eurolandu. Co piąty ankietowany (21 proc.) uważa, że państwa takie jak Grecja powinny wystąpić ze strefy euro i powrócić do narodowej waluty. 27 proc. ankietowanych sądzi, że najlepiej byłoby w ogóle ze wspólnej waluty zrezygnować. 19 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

59 proc. ankietowanych sądzi, że rozpad strefy euro doprowadzi do recesji, kryzysu gospodarczego w całej Unii. 55 proc. badanych jest zdania, że rozpad strefy euro może doprowadzić do rozpadu całej UE. 23 proc. respondentów uważa, iż rozpad strefy euro może doprowadzić do wojny w Europie.

Według sondażu, poparcie dla członkostwa Polski w UE niezmiennie od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Do zwolenników obecności naszego kraju w Unii zalicza się 81 proc. badanych, 12 proc. jest jej przeciwnych. 7 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Z analiz ośrodka wynika, że Polacy nadal są zdania, że pogłębianie integracji w ramach UE jest dla Polski korzystne - takiego zdania jest 62 proc. respondentów. 58 proc. ankietowanych uważa, że pogłębianie integracji jest korzystne głównie dla największych państw unijnych takich jak Niemcy oraz Francja. 48 proc. badanych sądzi, że pogłębienie integracji będzie oznaczać dominację Niemiec w Europie.

26 proc. badanych uważa, że integracja w UE zaszła już za daleko. Zdaniem 30 proc. respondentów pogłębienie integracji europejskiej zagraża suwerenności państw członkowskich Unii.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-11 stycznia 2012 roku na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

pż/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)