Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: 51 proc. Polaków pozytywnie ocenia wpływ USA na świat

0
Podziel się:

51 proc Polaków pozytywnie ocenia wpływ Stanów Zjednoczonych na świat. W
Europie przychylniej do działań USA odnoszą się Brytyjczycy (58 proc.) i Francuzi (52 proc.) -
wynika sondażu CBOS i ośrodków badania opinii społecznej z innych państw.

51 proc Polaków pozytywnie ocenia wpływ Stanów Zjednoczonych na świat. W Europie przychylniej do działań USA odnoszą się Brytyjczycy (58 proc.) i Francuzi (52 proc.) - wynika sondażu CBOS i ośrodków badania opinii społecznej z innych państw.

Opinie respondentów na świecie co do roli, jaką pełnią Stany Zjednoczone są podzielone. Jako pozytywną określa ją 39 proc. badanych, jako negatywną 41 proc.

Wśród krajów europejskich objętych badaniem o pozytywnym wpływie USA na świat najbardziej przekonani są Brytyjczycy (58 proc. wobec 34 proc. odpowiedzi negatywnych), Francuzi (odpowiednio: 52 proc. i 35 proc.) i Polacy (51 proc. i 30 proc.). Bardziej krytyczni są Niemcy (44 proc. opinii pozytywnych, 34 proc. - negatywnych). Oprócz Kenii (81 proc. pozytywnych ocen) i Nigerii (70 proc.), najlepsze zdanie o wpływie USA mają sami Amerykanie (80 proc.).

Krytycyzm w ocenie roli Stanów Zjednoczonych przeważa m.in. w Turcji (72 proc. opinii negatywnych wobec 16 proc. ocen pozytywnych), Pakistanie (odpowiednio 69 proc. i 10 proc.), Egipcie (67 proc. i 15 proc.), Iraku (53 proc. i 23 proc.), Rosji (49 proc. i 15 proc.), na Ukrainie (41 proc. i 25 proc.), w Chinach (41 proc. i 32 proc.).

23 proc. światowej opinii publicznej jest zdania, że USA odgrywają istotną rolę w promocji prawa międzynarodowego i jednocześnie same tego prawa przestrzegają. W Polsce - 20 proc. Ponadto 67 proc. badanych w krajach objętych sondażem twierdzi, że USA zachęcają innych do stosowania prawa międzynarodowego, ale same nie przestrzegają jego reguł. W Polsce - 61 proc.

W społeczeństwach większości państw objętych badaniem przeważa opinia, że Stany Zjednoczone zwykle przestrzegają praw człowieka. Wyraża ją 51 proc. respondentów, odmiennie sprawę widzi 38 proc. z nich. W Polsce jest to odpowiednio 66 proc. i 19 proc.

59 proc. badanych w krajach objętych sondażem ocenia, że Stany Zjednoczone dobrze współpracują z innymi krajami (w Polsce taką opinie wyraża 62 proc.), natomiast 30 proc. ocenia tę współpracę negatywnie (w Polsce 19 proc). Jednocześnie 66 proc. światowej opinii publicznej uważa, że w relacjach z innymi krajami USA wykorzystują swoją potęgę, by zdominować stosunki (w Polsce - 65 proc.), natomiast 26 proc. badanych ocenia, że Stany Zjednoczone wobec innych państw postępują uczciwie (w Polsce - 20 proc.)

We wszystkich krajach objętych badaniem większość obywateli uważa, że Stany Zjednoczone uciekają się czasem do argumentów militarnych, by uzyskać korzyści. Średnia światowa to 77 proc., w Polsce uważa tak 61 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 15 proc. światowej opinii, a w Polsce - 25 proc.

50 proc. badanych na świecie jest zdania, że misja NATO w Afganistanie powinna się skończyć już teraz, natomiast 37 proc. uważa, że powinna być kontynuowana.

Przekonanie o konieczności zakończenia misji jest powszechne w: Pakistanie (79 proc.), Autonomii Palestyńskiej (75 proc.), Chinach (69 proc.), Polsce (65 proc.), Meksyku (64 proc.), Egipcie (60 proc.), Rosji (59 proc.). Najmniej osób ma taką opinię w Indiach (25 proc.), Kenii (29 proc.), w USA (30 proc.).

Opinię, że misja NATO w Afganistanie powinna być kontynuowana najczęściej wyrażają: Amerykanie (66 proc.), Kenijczycy (65 proc.) mieszkańcy Indii (63 proc.), Nigeryjczycy (59 proc.). W Polsce jest to 27 proc. badanych. Najrzadziej taka ocena pojawiła się na Ukrainie (12 proc.) oraz w Pakistanie (13 proc.).

"Spośród państw europejskich Polska odznacza się najwyższym poziomem dezaprobaty wobec misji NATO w Afganistanie" - zwraca uwagę CBOS.

53 proc. ankietowanych w krajach objętych sondażem uważa, że Afgańczycy chcieliby, aby wojska NATO opuściły ich kraj. W Polsce opinię taką ma 59 proc. 30 proc. ogółu badanych na świecie jest zdania, że Afgańczycy chcą, by wojska NATO pozostały. W Polsce - 19 proc.

W Polsce CBOS zrealizował badanie w dniach 28 maja - 2 czerwca na liczącej 1038 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców. CBOS współpracował z ośrodkami badania opinii społecznej z innych państw, uczestniczących w programie Word Public Opinion. Program ten jest koordynowany przez Program on International Policy Attitudes na Uniwersytecie Maryland w USA.(PAP)

tgo/ ura/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)