Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: 62 proc. Polaków przekazało w 2011 r. pieniądze potrzebującym

0
Podziel się:

W 2011 roku większość Polaków (62 proc.) co najmniej raz dała pieniądze na
cele dobroczynne, a niemal połowa (45 proc.) udzieliła pomocy rzeczowej, np. przekazując
potrzebującym ubrania lub książki - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W 2011 roku większość Polaków (62 proc.) co najmniej raz dała pieniądze na cele dobroczynne, a niemal połowa (45 proc.) udzieliła pomocy rzeczowej, np. przekazując potrzebującym ubrania lub książki - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Ankieterzy Centrum Badania Opinii Społecznej sprawdzili m.in., w jakim stopniu Polacy w 2011 r. wspomagali potrzebujących. Wyniki badania pt. "Dobroczynność Polaków w czasach światowego kryzysu" przesłano w piątek PAP.

Z badania wynika, że - podobnie jak dotychczas - również w minionym roku większość Polaków (73 proc.) starała się pomagać osobom potrzebującym. Prawie dwie trzecie badanych (62 proc.) co najmniej raz przekazało pieniądze na cele dobroczynne. Niemal połowa respondentów (45 proc.) udzieliła pomocy rzeczowej, np. przekazując potrzebującym ubrania lub książki, a mniej więcej co siódmy dorosły Polak (15 proc.) przynajmniej raz bezinteresownie przeznaczył na cele charytatywne własną pracę lub usługę.

Jak podał CBOS, poprzedni rok, który upłynął pod znakiem światowego kryzysu finansowego, nie przyniósł właściwie żadnych zmian w stosunku do roku 2010, jeżeli chodzi o poziom otwartości Polaków na problemy potrzebujących. "Jak wynika z deklaracji ankietowanych, w minionym roku tylko nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc. - w zasadzie tyle samo co w roku 2010 i aż o 15 punktów mniej niż w 2009) w żaden omawiany sposób nie wspomogła potrzebujących" - wskazuje CBOS.

Jedna trzecia dorosłych Polaków (34 proc.) udzielała pomocy na jeden z trzech wyżej wymienionych sposobów, minimalnie mniejszą grupę (30 proc.) stanowią ci, którzy pomagali potrzebującym na dwa różne sposoby, natomiast co jedenasty badany (9 proc.) ofiarował zarówno pieniądze, dobra materialne, jak i własną pracę.

Jak podkreślono, materialne wspomaganie potrzebujących zależy przede wszystkim od sytuacji materialnej respondentów, poziomu ich wykształcenia oraz wielkości miejscowości zamieszkania. Do przekazywania w 2011 r. pieniędzy oraz dóbr rzeczowych na cele dobroczynne najczęściej przyznają się osoby najlepiej oceniające sytuację materialną swoich gospodarstw domowych, osiągające najwyższe dochody per capita, z wyższym wykształceniem oraz mieszkające w największych miastach.

Ze względu na status zawodowy są to przede wszystkim: kadra kierownicza oraz specjaliści wyższego i średniego szczebla, a także pracownicy administracyjno-biurowi oraz prywatni przedsiębiorcy. Materialne wspieranie potrzebujących częściej niż inni deklarują osoby mające od 35 do 44 lat oraz respondenci praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu. W minionym roku w tego typu pomoc nieco częściej angażowały się kobiety niż mężczyźni - zwłaszcza w przekazywanie na cele charytatywne ubrań, książek oraz innego rodzaju darów rzeczowych.

O poświęcaniu innym swojej pracy i czasu także najczęściej mówią przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla, osoby praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu, badani z wyższym wykształceniem, respondenci w wieku 35-44 lata, a także prywatni przedsiębiorcy. O tym jednak, że status materialny ma w tym przypadku mniejsze znaczenie, świadczy fakt, że niesienie bezinteresownej pomocy innym w formie własnej pracy lub usług stosunkowo najczęściej deklarują osoby o najniższych dochodach per capita.

Cechy społeczno-demograficzne istotnie różnicują również zakres niesionej pomocy charytatywnej. W 2011 r. w żadną jej formę nie angażowało się około połowy robotników niewykwalifikowanych (51 proc.), osób określających swoją sytuację finansową jako złą (50 proc.) oraz rencistów (47 proc.), a także ponad dwie piąte respondentów z wykształceniem podstawowym (43 proc.) oraz jedna trzecia bezrobotnych (35 proc.), ankietowanych o miesięcznych dochodach per capita do 500 zł (35 proc.), mających co najmniej 65 lat (34 proc.), emerytów (33 proc.), mieszkańców wsi (32 proc.) oraz badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym (32 proc.).

"Z badań CBOS wynika, że w 2011 roku, który upłynął pod znakiem światowego kryzysu ekonomicznego, właściwie nie zmieniła się w stosunku do roku 2010 liczba osób udzielających potrzebującym pomocy finansowej, rzeczowej, a także tych, które, działając charytatywnie, ofiarują innym swoją pracę lub usługi. (...) Światowy kryzys finansowy, którego negatywne skutki - jak wynika z innych badań - są w polskim społeczeństwie ciągle raczej potencjalne niż faktycznie odczuwalne, nie wpłynął w 2011 roku na poziom hojności Polaków" - podkreślono w podsumowaniu sondażu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 5-11 stycznia 2012 r. na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

gdyj/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)