Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: 66 proc. dobrze o prezydencie; 70 proc. źle o pracy Sejmu

0
Podziel się:

Zadowolenie ze sposobu sprawowania urzędu prezydenta przez Bronisława
Komorowskiego wyraża dwie trzecie Polaków (66 proc.), natomiast 20 proc. wystawia ocenę negatywną;
źle o działalności Sejmu wypowiada się 70 proc., dobrze - 16 proc. badanych - wynika z sondażu
CBOS.

Zadowolenie ze sposobu sprawowania urzędu prezydenta przez Bronisława Komorowskiego wyraża dwie trzecie Polaków (66 proc.), natomiast 20 proc. wystawia ocenę negatywną; źle o działalności Sejmu wypowiada się 70 proc., dobrze - 16 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.

CBOS zwraca uwagę, że notowania prezydenta są stabilne i od ostatniego badania w styczniu minimalnie się poprawiły; o 3 punkty proc. wzrósł odsetek badanych mających o prezydencie opinię pozytywną, a o 2 punkt proc. zmniejszył się odsetek respondentów wystawiających Komorowskiemu negatywną ocenę. Zdania na temat prezydentury Komorowskiego nie wyraziło 14 proc. badanych (spadek o 1 punkt proc.).

We wszystkich analizowanych grupach społecznych - podaje CBOS - dominują osoby dobrze oceniające prezydenturę Komorowskiego. Niezadowolenie z niej jest relatywnie częstsze wśród młodszych respondentów (od 18 do 34 roku życia), a także osób źle sytuowanych. Z kolei pozytywnym opiniom sprzyjają przede wszystkim wysokie dochody, dobra sytuacja materialna oraz lewicowe poglądy polityczne.

W potencjalnych elektoratach partii pozytywne opinie o działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego dominują nad negatywnymi. Dobrze wypowiada się o niej zdecydowana większość zwolenników PO i SLD oraz połowa wyborców PiS.

Tylko nieliczni z głosujących na Komorowskiego w II turze wyborów w 2010 roku są rozczarowani obecną prezydenturą (83 proc. ocen pozytywnych, 9 proc. negatywnych). Ówczesny elektorat jego kontrkandydata - Jarosława Kaczyńskiego - ma podzielone opinie na temat pracy prezydenta (42 proc. ocen pozytywnych, 42 proc. negatywnych).

W lutym negatywnie o działalności Sejmu wypowiada się ponad dwie trzecie respondentów (70 proc. - wzrost o 3 punkt proc. w porównaniu ze styczniem), a o funkcjonowaniu Senatu - ponad połowa (55 proc. - także wzrost o 3 punkty proc.). Relatywnie niewielu badanych dobrze ocenia pracę posłów (16 proc. - mniej o 1 punkt proc.) i senatorów (20 proc. - bez zmian w porównaniu ze styczniem). Opinii o Sejmie nie wyraziło 14 proc. badanych (spadek o 2 punkty proc.), zaś o Senacie 25 proc. ankietowanych (mniej o 3 punkty proc.).

CBOS zauważa, że w analizowanych grupach społeczno-demograficznych opinie o pracy Sejmu i Senatu nie są silnie zróżnicowane. Relatywnie lepsze zdanie o działalności obu izb parlamentu mają najmłodsi respondenci oraz osoby znajdujące się w dobrej sytuacji materialnej.

Na postrzeganie pracy posłów i senatorów w pewnym stopniu wpływają sympatie polityczne. Zwolennicy Platformy Obywatelskiej oceniają ją lepiej niż wyborcy pozostałych ugrupowań, niemniej i oni na ogół negatywnie odnoszą się do działalności Sejmu. Funkcjonowanie obu izb parlamentu krytykują przede wszystkim zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości.

Badanie w dniach 6-12 lutego 2014 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)