Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: najwięcej palą Węgrzy, najmniej - Słowacy

0
Podziel się:

Najwięcej palaczy papierosów jest wśród
Węgrów (36 proc.), a najmniej wśród Słowaków, gdzie pali tylko co
czwarty ankietowany (24 proc.) - wynika z najnowszego sondażu
Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadzonego na
Węgrzech, Słowacji, Czechach i Polsce.

Najwięcej palaczy papierosów jest wśród Węgrów (36 proc.), a najmniej wśród Słowaków, gdzie pali tylko co czwarty ankietowany (24 proc.) - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadzonego na Węgrzech, Słowacji, Czechach i Polsce.

Papierosy pali niemal co trzeci Polak (32 proc.) i 29 proc. Czechów.

Z badań CBOS wynika, że Węgrzy wyprzedzają też pozostałe państwa, jeśli chodzi o odsetek regularnych palaczy. Aż 91 proc. Węgrów palących papierosy deklaruje, że pali regularnie. Wśród polskich palaczy jest również stosunkowo niewielu palących okazjonalnie (14 proc.), nieco więcej wśród słowackich (18 proc.). Najwyższy odsetek osób sięgających po papierosy w wyjątkowych okolicznościach odnotowano w Czechach, gdzie blisko co czwarty palacz (23 proc.) pali nieregularnie.

Według CBOS palacze ze wszystkich wymienionych państw najczęściej przyznają, że palą od 11 do 20 papierosów dziennie. Ponad połowie nałogowych palaczy w Polsce, Słowacji i na Węgrzech wystarcza taka dawka nikotyny w ciągu dnia. Nieco inaczej jest w Czechach, gdzie zauważalnie liczniejsza grupa niż w pozostałych krajach wypala nie więcej niż połowę paczki dziennie.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 1-4 lutego tego roku na liczącej 1137 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Sondaż na Słowacji (FOCUS) przeprowadzono w dniach 29 stycznia-29 lutego tego roku na 1038-osobowej próbie, badanie na Węgrzech (TARKI) realizowano od 8-20 lutego tego roku na 1029-osobowej próbie, a w Czechach (CVVM Sociological Institute) w dniach 4-11 lutego tego roku na 1018-osobowej próbie. (PAP)

skz/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)