Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: Nastroje społeczne mniej optymistyczne niż w kwietniu

0
Podziel się:

37 proc. (o 5 pkt. mniej niż w kwietniu) respondentów CBOS wyraża
przekonanie, że - ogólnie rzecz biorąc - sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; 42 proc.,
(wzrost o 4 pkt.) negatywnie ocenia kierunek zachodzących zmian - wynika z majowego sondażu CBOS.

37 proc. (o 5 pkt. mniej niż w kwietniu) respondentów CBOS wyraża przekonanie, że - ogólnie rzecz biorąc - sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; 42 proc., (wzrost o 4 pkt.) negatywnie ocenia kierunek zachodzących zmian - wynika z majowego sondażu CBOS.

CBOS zauważa, że po kwietniowej poprawie nastrojów społecznych, do której - jak się wydaje - przyczyniło się przeżywanie przez Polaków żałoby narodowej, w maju nastąpiła pewna weryfikacja ocen i przewidywań. Obecnie są one mniej optymistyczne niż w kwietniu, nadal jednak lepsze niż te, które rejestrowaliśmy przed smoleńską katastrofą.

Sondaż wskazuje, że pozytywne opinie o sytuacji w kraju są tym częstsze, im wyższy jest poziom wykształcenia respondentów, wyższe dochody per capita, lepsza ocena własnych warunków materialnych, a także im większa miejscowość zamieszkania. Ponadto pozytywnie o przemianach w kraju nieco częściej wypowiadają się mężczyźni niż kobiety (43 proc. wobec 33 proc.).

W ocenie kierunku zmian stosunkowo najbardziej krytyczne są osoby niezadowolone z sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego (59 proc. z nich twierdzi, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku), a ponadto rolnicy (57 proc.), bezrobotni (56 proc.), pracownicy usług (54 proc.) oraz osoby o dochodach per capita poniżej 500 zł (54 proc.).

W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji dominuje nad niezadowoleniem przede wszystkim wśród zwolenników PO (62 proc. wobec 25 proc.), w znacznie mniejszym stopniu zaś wśród zdeklarowanych wyborców SLD (47 proc. wobec 42 proc.).

Sytuacja polityczna, podobnie jak przed miesiącem, określana jest głównie jako ani dobra, ani zła (43 proc., wzrost o 3 punkty). Niezadowolenie z niej, tak jak w kwietniu, wyraża co trzeci badany (34 proc.), natomiast 15 proc. ankietowanych pozytywnie wypowiada się o polskiej scenie politycznej.

Nieco lepiej niż przed miesiącem postrzegana jest kondycja polskiej gospodarki. Odsetek ocen pozytywnych wzrósł o 3 punkty (do 29 proc.), a liczba opinii krytycznych utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca (28 proc.). Poziom życia swojego i swoich najbliższych dobrze ocenia blisko połowa badanych (46 proc., od kwietnia wzrost o 3 pkt), co ósmy respondent, 13 proc. uważa go za nie satysfakcjonujący.

Nieco mniej optymistyczne, niż miesiąc temu, są obecne przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Wprawdzie odsetek osób spodziewających się jej pogorszenia utrzymał się na poziomie z kwietnia, jednak ubyło (o 4 punkty) respondentów liczących na poprawę w tym względzie. Mimo to optymiści (25 proc.) nadal przeważają liczebnie nad pesymistami (16 proc.).

W potencjalnych elektoratach partyjnych przekonanie, że najbliższy rok przyniesie poprawę sytuacji w Polsce, stosunkowo najczęściej wyrażają zwolennicy PO (37 proc.), a najrzadziej sympatycy PSL (8 proc.). Trzeba jednak zaznaczyć - piszą autorzy sondażu - że we wszystkich elektoratach, a także wśród osób niezdecydowanych, czy i na kogo głosować, oraz niezainteresowanych udziałem w wyborach dominujący jest pogląd, że w najbliższym roku ogólna sytuacja w kraju nie ulegnie zmianie.

Nieco mniej optymistyczne niż przed miesiącem, ale lepsze niż w pierwszym kwartale, są również prognozy życia politycznego w Polsce. Liczba pesymistów jest najniższa od blisko dwóch lat, w wyniku czego odsetek osób, które wyrażają nadzieję na poprawę sytuacji na krajowej scenie politycznej w ciągu najbliższego roku, dwukrotnie przewyższa liczbę badanych spodziewających się jej pogorszenia (23 proc. wobec 11 proc.). Nadal jednak zdecydowanie dominują ci, którzy sądzą, że w najbliższym roku sytuacja polityczna w kraju nie ulegnie znaczącej zmianie. Obecnie stanowią oni ponad połowę ogółu ankietowanych (52 proc., wzrost o 10 punktów).

Polacy najczęściej (53 proc., wzrost o 7 punktów) nie oczekują też zmian w sytuacji gospodarczej w Polsce - wynika z ankiety CBOS. Nadzieję na poprawę stanu gospodarki w kraju wyraża ponad jedna czwarta badanych (27 proc., spadek o 3 punkty), a co dziesiąty (10 proc., spadek o 2 punkty) obawia się jego pogorszenia.

Jeśli chodzi o prognozowaną jakość życia, to tak jak przed miesiącem co czwarty ankietowany (25 proc.) sądzi, że za rok jemu i jego rodzinie będzie się żyło lepiej niż obecnie, co dziesiąty zaś (10 proc.) obawia się pogorszenia. Większość respondentów (57 proc.) nie spodziewa się zmian w tym względzie.

W ostatnim miesiącu nieznacznie zmniejszyło się poczucie zagrożenia bezrobociem. Obecnie niespełna co trzeci pracujący (32 proc., od kwietnia spadek o 3 punkty) obawia się utraty pracy, w tym co czternasty (7 propc.) bardzo poważnie liczy się z taką ewentualnością. Dwie trzecie zatrudnionych (64 proc., wzrost o 2 punkty) nie boi się bezrobocia, w tym 30 proc. (wzrost o 4 punkty) to osoby niemal pewne utrzymania swojego miejsca pracy.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-13 maja na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)