Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: nieznaczne pogorszenie nastrojów społecznych w marcu

0
Podziel się:

Nastroje społeczne w marcu uległy nieznacznemu pogorszeniu - wynika z
najnowszego sondażu CBOS. Gorzej postrzegamy ogólną sytuację w kraju i sytuację polityczną,
podobnie negatywnie jak w lutym oceniamy kondycję polskiej gospodarki.

Nastroje społeczne w marcu uległy nieznacznemu pogorszeniu - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Gorzej postrzegamy ogólną sytuację w kraju i sytuację polityczną, podobnie negatywnie jak w lutym oceniamy kondycję polskiej gospodarki.

W porównaniu z lutym odsetek respondentów niezadowolonych z sytuacji w kraju wzrósł o 4 punkty (do 54 proc.), a liczba zadowolonych z kierunku przemian zmniejszyła się o 2 punkty. Przekonanie, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, wyraża obecnie tylko co trzeci dorosły obywatel (33 proc.).

Badanie CBOS pokazuje, że nieco gorzej niż przed miesiącem postrzegana jest również sytuacja na polskiej scenie politycznej. Dobrze ocenia ją obecnie co jedenasty badany (9 proc.), a blisko połowa (48 proc.) jest z niej niezadowolona. Dwie piąte respondentów (39 proc.) uważa, że jakość życia politycznego w Polsce nie jest "ani dobra, ani zła".

Niemal tak samo jak przed miesiącem postrzegana jest kondycja polskiej gospodarki. Co piąty ankietowany (21 proc.) ocenia ją pozytywnie, a jedna trzecia (34 proc.) jest przeciwnego zdania. Niezmiennie dominujące w tym względzie są oceny ambiwalentne (40 proc.).

Nie zmieniły się istotnie oceny dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin. Zadowolenie w tym względzie deklaruje dwie piąte ankietowanych (41 proc.), a co siódmy (15 proc.) jest nieusatysfakcjonowany. Ponad dwie piąte Polaków (44 proc., od lutego spadek o 2 punkty) uważa, że im i ich rodzinom żyje się przeciętnie - ani dobrze, ani źle.

Podobnie rozkładają się odpowiedzi na pytanie dotyczące oceny warunków materialnych gospodarstw domowych respondentów. Mniej więcej dwie piąte badanych (38 proc.) wyraża zadowolenie z kondycji materialnej swojej rodziny, a co siódmy (15 proc.) jest z niej niezadowolony. Niezmiennie dominują ankietowani (47 proc.) określający sytuację materialną swoich gospodarstw domowych jako przeciętną.

Od dłuższego czasu w miarę stabilne pozostają oceny dotyczące kondycji zakładów pracy, w których zatrudnieni są respondenci. Nieco ponad połowa pracujących (53 proc., od lutego wzrost o 2 punkty) określa ją jako dobrą, a jedynie co siódmy (15 proc.) jest nią zaniepokojony. Blisko jedna trzecia Polaków aktywnych zawodowo (30 proc.) ocenia jako przeciętną sytuację w swoich miejscach zatrudnienia.

Nieco mniej optymistyczne niż w lutym są również przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w jej wymiarze ogólnym, także politycznym i gospodarczym, jak również prognozy warunków materialnych respondentów i ich rodzin oraz kondycji w zakładach pracy.

Ogólne przekonanie Polaków jest jednak od wielu miesięcy podobne - w większości nie przewidują w ciągu najbliższego roku istotnych zmian zarówno w odniesieniu do sytuacji w kraju, jak i do materialnych aspektów swojego osobistego i rodzinnego życia.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4-10 marca 2010 roku na liczącej 995 osób, reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

js/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)