Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: oceny sytuacji w kraju nieco gorsze niż w styczniu

0
Podziel się:

Lutowe oceny i przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w kraju, w tym jej
wymiaru politycznego i gospodarczego, są nieco gorsze niż w styczniu, ale wciąż lepsze niż w niemal
całym ubiegłym roku - wynika z sondażu CBOS.

Lutowe oceny i przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w kraju, w tym jej wymiaru politycznego i gospodarczego, są nieco gorsze niż w styczniu, ale wciąż lepsze niż w niemal całym ubiegłym roku - wynika z sondażu CBOS.

W lutym nieznacznie wzrosła liczba osób oceniających, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku (z 58 proc. do 62 proc.). Nie zmienił się odsetek tych, którzy wyrażają opinię przeciwną (24 proc.). Oznacza to, że po styczniowej poprawie, oceny ogólnej sytuacji w kraju powróciły do poziomu z grudnia. Nadal są jednak lepsze niż we wcześniejszych miesiącach ub. roku.

Porównywalne ze styczniowymi i jednocześnie wciąż lepsze od notowanych przed grudniem ub.r. są oceny sytuacji gospodarczej. Dwie piąte badanych (40 proc., wzrost o 2 pkt.) uważa, że jest ona zła, nieco ponad jedna trzecia (37 proc.), że przeciętna, a tylko niespełna jedna piąta (19 proc.), że dobra.

Lepsze niż w styczniu są oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. W lutym niemal połowa Polaków (46 proc., wzrost o 4 pkt.) twierdzi, że żyje im się dobrze, a tylko mniej więcej co ósmy (12 proc., spadek o 3 pkt.) poziom życia swej rodziny ocenia negatywnie. Na niezmienionym poziomie pozostał odsetek osób deklarujących przeciętną jakość życia - jest ich 42 proc.

Oceny warunków materialnych gospodarstw domowych najczęściej określane są jako przeciętne (44 proc.), a tylko nieco rzadziej jako dobre (41 proc., spadek o 2 pkt.). Mniej więcej co siódmy badany (15 proc.) jest niezadowolony z sytuacji materialnej swej rodziny.

W lutym nieco mniej krytyczne są oceny sytuacji w zakładach pracy. Nadal ponad połowa pracujących (54 proc.) uważa, że jest ona dobra, jedna trzecia (34 proc., wzrost o 3 pkt.), że przeciętna, a co dziewiąty zatrudniony (11 proc., spadek o 3 pkt.) uznaje ją za złą.

W porównaniu ze styczniem nieco pogorszyły się prognozy rozwoju sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Obecnie tylko co siódmy ankietowany (14 proc., spadek o 3 pkt.) liczy tu na poprawę, jedna czwarta (25 proc.) obawia się pogorszenia, a ponad połowa (54 proc., wzrost o 3 pkt.) nie przewiduje zmian.

Mniej optymistyczne niż w styczniu są prognozy stanu polskiej gospodarki. Obecnie co piąty respondent (20 proc., spadek o 5 pkt.) liczy na jego poprawę i niemal tyle samo (19 proc.) obawia się pogorszenia. Zwiększyła się (z 48 proc. do 53 proc.) grupa tych, których zdaniem w najbliższym roku sytuacja gospodarcza się nie zmieni.

Prawie nie zmieniły się przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin. Nadal większość ankietowanych (58 proc.) prognozuje, że za rok będzie im się żyło tak jak obecnie, jedna piąta (21 proc., wzrost o 2 pkt.) uważa, że lepiej, a co siódmy (14 proc.) obawia się pogorszenia.

Wyraźnie gorsze niż w styczniu są prognozy warunków materialnych gospodarstw domowych. Z 20 proc. do 14 proc. zmniejszyła się grupa przewidujących poprawę. Przybyło tych, którzy są przekonani o utrzymaniu status quo w tym względzie (z 69 proc. do 73 proc.). Nieco zwiększył się też odsetek osób obawiających się pogorszenia warunków materialnych w ciągu najbliższego roku (o 2 punkty, do 13 proc.).

W porównaniu ze styczniem zmniejszył się zarówno odsetek pracowników liczących na poprawę kondycji firm, w których są zatrudnieni (z 23 proc. do 19 proc.), jak i tych, którzy obawiają się jej pogorszenia (z 13 proc. do 9 proc.). Wyraźnie wzrosła grupa pracujących, którzy nie przewidują żadnych istotnych zmian w swych zakładach pracy w najbliższym roku (z 57 proc. do 65 proc.).

Obecnie niemal dwie piąte pracujących (39 proc., wzrost od stycznia o 8 pkt.) liczy się z możliwością utraty pracy, a ponad połowa (58 proc., spadek o 7 pkt.) nie wyraża takich obaw.

W lutym 42 proc. ankietowanych wskazało, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy trudno znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Co trzeci (33 proc.) uważa, że można się gdzieś zatrudnić, ale trudno jest o satysfakcjonującą ofertę, a co piąty (20 proc.) sądzi, że nie można znaleźć żadnej pracy. Tylko nieliczni (2 proc.) są przeświadczeni, iż odpowiednie zatrudnienie można znaleźć bez większych problemów.

Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 lutego br. na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

mca/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)