Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: Polacy lepiej oceniają stosunki z Niemcami niż z Rosją

0
Podziel się:

Ponad jedna trzecia Polaków (35 proc.) uznaje stosunki polsko-niemieckie za
dobre, podobnego zdania na temat relacji z Rosją jest jedynie 4 proc. respondentów - wynika z
przesłanego PAP w środę badania przeprowadzonego przez CBOS.

Ponad jedna trzecia Polaków (35 proc.) uznaje stosunki polsko-niemieckie za dobre, podobnego zdania na temat relacji z Rosją jest jedynie 4 proc. respondentów - wynika z przesłanego PAP w środę badania przeprowadzonego przez CBOS.

Jako "ani dobre, ani złe" stosunki polsko-niemieckie określa blisko połowa Polaków (49 proc.), analogiczny pogląd na relacje polsko-rosyjskie ma 51 proc. badanych. Negatywną opinię o kontaktach z Niemcami wyraża 10 proc. respondentów, podobnie ocenia relacje z Rosją 40 proc. uczestników ankiety.

W porównaniu z rokiem ubiegłym ubyło ocen negatywnych o stosunkach polsko-rosyjskich (40 proc. w porównaniu z 56 proc. we wrześniu 2008 roku), a przybyło neutralnych (jako "ani dobre, ani złe" oceniło je 51 proc. w porównaniu z 36 proc. w roku ubiegłym).

Według CBOS, na złagodzenie ocen relacji z Rosją wpłynął nieco wrześniowy przyjazd Władimira Putina. Blisko połowa respondentów (49 proc.) ocenia, że wizyta ta w niewielkim stopniu przyczyniła się do budowy pojednania polsko-rosyjskiego. Przeciwnego zdania jest jedna trzecia badanych (33 proc.). Pozytywnie o rezultatach wizyty wypowiadają się częściej zwolennicy PO i SLD (70 i 52 proc.), negatywne oceny wyrażają zaś ankietowani deklarujący poparcie dla PiS (44 proc.).

Ponad dwie trzecie (71 proc.) badanych jest zdania, że władzom Polski zależy na doprowadzeniu do pełnego, prawdziwego pojednania polsko-rosyjskiego, z poglądem tym nie zgadza się 18 proc. respondentów. Opinię, że także dla władz Rosji pojednanie jest sprawą istotną, podziela 26 proc. Polaków, przeciwnego zdania jest ponad połowa badanych (58 proc.).

68 proc. ankietowanych uważa, że możliwe jest ułożenie przyjaznych i partnerskich stosunków między Polską a Rosją, z poglądem tym nie zgadza się 24 proc. respondentów. Najbardziej optymistyczne opinie wyrażają tu zwolennicy SLD (84 proc.), pogląd najbardziej pesymistyczny mają sympatycy PiS (29 proc.).

Ponad połowa uczestników badania (51 proc.) ma ogólną wiedzę na temat podpisanego w sierpniu 1939 roku między Niemcami a ZSRR paktu Ribbentrop-Mołotow, zaś 36 proc. uczestników ankiety deklaruje brak wiedzy na ten temat.

61 proc. respondentów jest zdania, że ten pakt ułatwił Hitlerowi decyzję o zaatakowaniu Polski, 15 proc. uważa, że bez paktu z Sowietami Niemcy być może nie zdecydowałyby się zaatakować Polski, 14 proc. ocenia, że nie miał on wpływu na decyzję Hitlera o zaatakowaniu Polski.

Wśród opinii na temat wkroczenia Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku przeważa (60 proc.) pogląd, że był to zabór części terytorium Polski dokonany zgodnie z wcześniejszym porozumieniem pomiędzy Niemcami a ZSRR, 19 proc. zaś uważa, że było to działanie mające na celu zapobieżenie lub opóźnienie ataku Hitlera na ZSRR.

84 proc. badanych uważa, że możliwe są przyjazne i partnerskie stosunki między Polską a Niemcami (w roku ubiegłym sądziło tak 78 proc.), przeciwnego zdania jest 9 proc. (w porównaniu z 16 proc. sprzed roku). Częściej za możliwością pozytywnych relacji polsko-niemieckich opowiadają się zwolennicy PO (96 proc.), a za niemożliwe uznaje je więcej sympatyków PSL (23 proc.).

Ponad trzy czwarte (83 proc.) respondentów ocenia, że władzom Polski zależy na doprowadzeniu do pełnego, prawdziwego pojednania polsko-niemieckiego, 8 proc. jest przeciwnego zdania. W opinii 67 proc. badanych także władzom Niemiec zależy na pozytywnych kontaktach z Polską, z poglądem tym nie zgadza się 19 proc. ankietowanych.

W badaniu porównano również poglądy Polaków na dwa totalitaryzmy: komunizm i faszyzm. Ponad połowa respondentów (58 proc.) uważa, że oba "przyniosły światu tyle samo złego", 30 proc. badanych uznało za bardziej szkodliwy system faszystowski, zaś 7 proc. - komunistyczny. Faszyzm częściej potępiają zwolennicy SLD (50 proc.), a komunizm sympatycy PiS (15 proc.) i PO (11 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach 3-9 września br. na reprezentatywnej próbie (1086 osób) losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

akn/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)