Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: Polacy niemal jednogłośnie popierają roczne urlopy rodzicielskie

0
Podziel się:

Większość Polaków (91 proc.), w tym dwie trzecie (68 proc.) zdecydowanie,
popiera wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich - wynika z sondażu CBOS. Według badanych
urlopy te nie będą popularne wśród mężczyzn, nie zmienią też sytuacji kobiet na rynku pracy.

Większość Polaków (91 proc.), w tym dwie trzecie (68 proc.) zdecydowanie, popiera wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich - wynika z sondażu CBOS. Według badanych urlopy te nie będą popularne wśród mężczyzn, nie zmienią też sytuacji kobiet na rynku pracy.

Ustawa wprowadzająca wydłużone do roku urlopy rodzicielskie weszła w życie w poniedziałek. Od tego dnia rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu mogą korzystać ojciec i matka.

Badanie CBOS pokazuje, że choć roczny urlop popierają wszystkie grupy społeczno-demograficzne, to poparcie to jest częstsze u kobiet niż mężczyzn (73 proc. kobiet i 63 proc. mężczyzn udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak").

Długie urlopy cieszą także bardziej rodziców dzieci do piątego roku życia niż pozostałych (77 proc. z nich udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak" wobec 69 proc. wśród pozostałych).

Zdaniem badanych dłuższe urlopy nie będą popularne wśród mężczyzn. Co trzeci ankietowany (33 proc.) uważa, że niewielka część ojców skorzysta z takiego prawa, a co czwarty respondent (24 proc.) sądzi, iż jedynie nieliczni. Mniej niż co piąty badany (18 proc.) jest zdania, że z prawa do urlopów rodzicielskich skorzysta większość uprawnionych do tego mężczyzn, a co szósty (16 proc.) - że mniej więcej połowa.

Wśród badanych panuje też przekonanie, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie wpłynie na sytuację kobiet na rynku pracy; uważa tak 44 proc. ankietowanych. Jednocześnie co czwarty (24 proc.) jest zdania, że wprowadzenie urlopów poprawi tę sytuację, a co piąty (19 proc.), że pogorszy.

Przekonanie, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie zmieni sytuacji kobiet na rynku pracy, dominuje we wszystkich grupach społeczno-zawodowych. Z kolei ponadprzeciętnie często o negatywnym wpływie dłuższych urlopów na sytuację zawodową kobiet przekonani są absolwenci wyższych uczelni (28 proc.) oraz badani o najwyższych miesięcznych dochodach na głowę - powyżej 1500 zł (29 proc.).

Opinie w tej sprawie różnicują w pewnym stopniu poglądy polityczne - badani identyfikujący się z lewicą nieco częściej niż pozostali wyrażają obawy w tym zakresie - zauważa CBOS.

Postrzeganie wpływu rocznych urlopów rodzicielskich na sytuację kobiet na rynku pracy zależy również od przekonania, jak często będą z nich korzystać mężczyźni. Ankietowani uważający, że urlopy rodzicielskie będą popularne wśród mężczyzn (że skorzysta z nich co najmniej połowa) - częściej niż pozostali sądzą, iż poprawią one sytuację kobiet na rynku pracy, rzadziej zaś, że ją pogorszą.

I odwrotnie - respondenci, którzy sądzą, że mężczyźni nie będą korzystali z prawa do takich urlopów lub że będą to robić sporadycznie, częściej wyrażają przekonanie, iż urlopy nie będą sprzyjać sytuacji zawodowej kobiet, rzadziej - że poprawią ich sytuację.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 6-12 czerwca 2013 roku na liczącej 1010 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

js/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)