Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: powoła Polaków uważa, że korzystanie z internetu nie jest bezpieczne

0
Podziel się:

51 proc. Polaków uważa, że wykonywanie w internecie czynności związanych z
wymianą informacji nie jest bezpieczne (w tym 42 proc. uznało, iż jest to raczej niebezpieczne) -
wynika z badań CBOS we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego.

51 proc. Polaków uważa, że wykonywanie w internecie czynności związanych z wymianą informacji nie jest bezpieczne (w tym 42 proc. uznało, iż jest to raczej niebezpieczne) - wynika z badań CBOS we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego.

Badania "Opinie o bezpieczeństwie w internecie" zostało przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Jak wynika z badań, 42 proc. badanych uznało, że wymiana informacji w internecie jest bezpieczna (w tym 37 proc. stwierdziło że jest to raczej bezpieczne).

Mimo, że przekonanie o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem w sieci przeważa, to 92 proc. badanych deklaruje, że nigdy nie padło ofiarą przestępstwa internetowego (kradzieży, oszustwa, włamania do komputera itp.). Jedynie nieliczni (7 proc.) przyznali, że padli ofiarami któregoś z przestępstw internetowych.

Badacze sprawdzili także zależność przekonania o byciu ofiarą komputerowego przestępstwa a umiejętnością posługiwania się programami zabezpieczającymi komputer. Otóż z badań CBOS wynika, że ci, którzy źle lub bardzo źle oceniają swoje umiejętności posługiwania się programami zabezpieczającymi komputer, na ogół twierdzą, że nigdy nie padli ofiarą przestępstw internetowych (odpowiednio 94 proc. i 95 proc.). Z kolei wśród osób, które dobrze lub bardzo dobrze ocenili swoje umiejętności w tym względzie odsetki te są niewiele mniejsze (odpowiednio 95 proc. i 85 proc.).

Według 89 proc. badanych mających dostęp do sieci, przestępstwa internetowe w tym cyberterroryzm stanowią zagrożenia dla firm i dużych korporacji a 84 proc. uznało, że cyberterroryzm jest zagrożeniem dla państwa i instytucji państwowych. Nieznacznie mniej stwierdziło, że przestępstwa internetowe w tym cyberterroryzm są zagrożeniem dla społeczeństwa (78 proc.) lub osób prywatnych (74 proc.). Zdecydowana większość badanych mających dostęp do internetu (83 proc.) stwierdziło, że zagrożenia występujące w sieci mogą mieć realne skutki w życiu codziennym.

CBOS zapytał także, czy dzięki prowadzonej polityce bezpieczeństwa i stosowanym technologiom nasz kraj i jego obywatele są dobrze chronieni przed zagrożeniem cyberwojną, cyberterroryzmem oraz ogólnie terroryzmem. 45 proc. badanych uznało, że Polska nie jest dobrze chroniona przed cyberwojną (przeciwnego zdania było 25 proc.) a 51 proc. stwierdziło, że nasz kraj nie jest dobrze chroniony przed cyberterroryzmem (przeciwnego zdania było 29 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 9-15 maja 2013 rok na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

krm/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)