Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: społecznicy stanowili w 2011 r. 39 proc. ogółu obywateli kraju

0
Podziel się:

Społecznicy stanowili w ubiegłym roku dwie piąte ogółu dorosłych obywateli
(39 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Angażowali się oni w prace na rzecz swoich społeczności
lokalnych oraz działali w organizacjach obywatelskich.

Społecznicy stanowili w ubiegłym roku dwie piąte ogółu dorosłych obywateli (39 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Angażowali się oni w prace na rzecz swoich społeczności lokalnych oraz działali w organizacjach obywatelskich.

Badanie pokazało, że w ubiegłym roku co ósmy dorosły Polak (13 proc.) angażował się społecznie w pracę zarówno na rzecz swojej społeczności, jak i organizacji obywatelskich. 7 proc. obywateli działało jedynie w środowisku lokalnym, a 19 proc. - wyłącznie w organizacjach obywatelskich.

W sumie społecznicy stanowili w minionym roku dwie piąte ogółu dorosłych obywateli - 39 proc., czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w 2009 r. Jest to najwyższy wskaźnik od 2001 r.

Jeżeli chodzi o zaangażowanie w działalność organizacji obywatelskich, m.in. stowarzyszeń, fundacji, związków, samorządów, partii, klubów, itp., to utrzymuje się ono na poziomie sprzed dwóch lat.

Podobnie jak w latach poprzednich Polacy najczęściej poświęcali swój czas na pracę społeczną w komitetach rodzicielskich, radach rodziców, fundacjach szkolnych i uczelnianych oraz w innych organizacjach działających na rzecz szkolnictwa i oświaty. Aktywne członkostwo w nich deklaruje siedmiu na stu dorosłych Polaków (6,9 proc.).

Co osiemnasty badany (5,6 proc.) jest aktywnym członkiem jakiejś organizacji charytatywnej, która pomaga dzieciom, a minimalnie mniejszą grupę (5,4 proc.) stanowią ci, którzy udzielają się w różnego rodzaju ruchach religijnych i kościelnych oraz wspólnotach parafialnych.

Inne organizacje i grupy obywatelskie, w których Polacy są stosunkowo aktywni, to: organizacje charytatywne pomagające chorym, niepełnosprawnym, starym, ubogim, bezdomnym oraz innym potrzebującym (4,8 proc.), kluby i stowarzyszenia sportowe (4,0 proc.), związki działkowiczów, hodowców, wędkarzy, myśliwych (4,0 proc.), OSP, GOPR i inne instytucje społecznego ratownictwa (3,2 proc.), organizacje artystyczne typu: chór, orkiestra, zespół taneczny czy teatralny (2,9 proc.), związki zawodowe (2,8 proc.), harcerstwo, stowarzyszenia studenckie oraz inne organizacje młodzieżowe (2,7 proc.), kluby seniorów (2,6 proc.), a także rady mieszkańców, samorządy osiedlowe lub dzielnicowe (2,3 proc.). Odsetek osób aktywnie uczestniczących w pozostałych organizacjach o charakterze obywatelskim nie sięga 2 proc.

Z tegorocznego badania wynika, że ponad dwie trzecie dorosłych Polaków (68 proc.) nie działa w żadnej z grup społecznych o charakterze obywatelskim. Mniej więcej co szósty respondent (17 proc.) deklaruje, że poświęca swój wolny czas na działalność społeczną w jednej tego typu organizacji, co czternasty (7 proc.) działa w dwóch organizacjach, a co trzynasty (8 proc.) - w trzech lub więcej. W porównaniu z rokiem 2010 ogólny poziom aktywności w organizacjach obywatelskich wzrósł o 4 punkty procentowe i był najwyższy od 1998 r.

Badanie pokazało, że profil społeczno-demograficzny wpływa na wybór organizacji, w działalność której angażują się respondenci. Kadra kierownicza, specjaliści wyższego szczebla oraz osoby z wyższym wykształceniem częściej niż inne grupy działają w organizacjach związanych ze szkolnictwem i edukacją, grupach charytatywnych pomagających dzieciom oraz innym potrzebującym, grupach artystycznych, samorządach dzielnicowych i osiedlowych.

Natomiast pracownicy średniego szczebla i technicy wyróżniają się na tle innych działalnością w związkach zawodowych, partiach i stowarzyszeniach politycznych, a także związkach działkowiczów, hodowców, wędkarzy czy myśliwych.

Osoby w wieku 35-44 lata angażują się w działalność komitetów rodzicielskich, rad rodziców czy fundacji szkolnych, natomiast najstarsi badani (mający 65 lat i więcej) - w klubach seniora oraz w organizacjach kombatanckich.

Rolnicy cechują się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej i innych grup ratownictwa społecznego, a także organizacji szkoleniowo-oświatowych. Natomiast prywatni przedsiębiorcy częściej niż inni poświęcają swój czas na działalność w stowarzyszeniach wędkarzy, myśliwych, hodowców, działkowiczów itp.

Badanie przeprowadzono w dniach 5 - 11 stycznia 2012 roku na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

bpi/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)