Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: w lutym było 26 zwolenników rządu i 42 proc. przeciwników

0
Podziel się:

W lutym, podobnie jak w styczniu, odsetek zwolenników rządu wyniósł 26
procent; do przeciwników obecnego gabinetu zaliczyło się 42 proc. (spadek o 1 punkt proc.);
obojętność zadeklarowało 28 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W lutym, podobnie jak w styczniu, odsetek zwolenników rządu wyniósł 26 procent; do przeciwników obecnego gabinetu zaliczyło się 42 proc. (spadek o 1 punkt proc.); obojętność zadeklarowało 28 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Zadowolenie z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk wyrażało w lutym 28 proc. badanych (tyle samo co w styczniu), 59 proc. - wzrost o 1 punkt proc. - jest z tego niezadowolona.

Jeśli chodzi o oceny wyników działalności rządu, to postrzegane są one nieco gorzej niż w poprzednim miesiącu. 63 proc. krytycznie wypowiada się o wynikach działalności rządu (od stycznia wzrost o 1 punkt). Pozytywnie efekty jego pracy ocenia obecnie 27 proc. badanych (wzrost o 1 punkt).

CBOS pytał też respondentów o opinie na temat polityki gospodarczej rządu. 26 proc respondentów sądzi, że stwarza ona szanse poprawy sytuacji gospodarczej (wzrost o 1 punkt), natomiast 66 proc. badanych jest przeciwnego zdania (wzrost o 2 punkty).

Największe poparcie dla rządu wyrażają zwolennicy Platformy Obywatelskiej (87 proc.). Przeciwnikami rządu są zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (80 proc.). Więcej przeciwników niż zwolenników obecnego rządu jest wśród potencjalnych wyborców Sojuszu Lewicy Demokratycznej (47 proc. przeciwników), oraz wśród badanych deklarujących udział w wyborach parlamentarnych, ale niezdecydowanych, na kogo głosować (37 proc.), osób niezamierzających brać w nich udziału (43 proc.) i niezdecydowanych, czy wezmą w nich udział (37 proc.).

Jak wynika z badania dobrze oceniający sytuację materialną swoich gospodarstw domowych częściej deklarują się jako jego przeciwnicy (36 proc. ) niż zwolennicy (33 proc.). Wśród osób źle oceniających swoje warunki materialne przeciwnicy rządu stanowią 54 proc.. Najwięcej przeciwników rządu jest wśród bezrobotnych (60 proc.). Najwięcej zwolenników obecny gabinet ma wśród mieszkańców największych miast (46 proc. w miastach liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców).

CBOS podsumowuje, że po styczniowym niewielkim wzroście ocen rządu - związanym z ogólną poprawą nastrojów społecznych - w lutym nastąpiła ich stabilizacja. Pracownia zauważa, że odnotowana w styczniu poprawa ocen rządu wśród osób, które twierdzą, że wezmą udział w ewentualnych wyborach, ale jeszcze nie wiedzą, na kogo będą głosować, okazała się nietrwała.

Badanie CBOS "przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 6-12 lutego 2014 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

tgo/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)