Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBOS: wg Polaków powódź pogorszyła sytuację gospodarczą kraju

0
Podziel się

Aż 78 proc. Polaków uważa, że tegoroczna powódź pogorszyła sytuację
gospodarczą kraju na dłuższy okres. Zdaniem 74 proc. respondentów stała się też okazją do rozgrywek
politycznych w ramach kampanii wyborczej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

bEhtvboB

Aż 78 proc. Polaków uważa, że tegoroczna powódź pogorszyła sytuację gospodarczą kraju na dłuższy okres. Zdaniem 74 proc. respondentów stała się też okazją do rozgrywek politycznych w ramach kampanii wyborczej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

Z sondażu wynika m.in., że najczęściej wśród przyczyn strat spowodowanych przez powódź Polacy wymieniają złe zabezpieczenie brzegów rzek i wałów - wskazywało na to 69 proc. ankietowanych, oraz nieodpowiednią regulację nurtu rzek i zbyt małą liczbę zbiorników retencyjnych - 60 proc.

Zdaniem 39 proc. respondentów przyczyną tak dużych strat był brak przygotowania do katastrofalnego żywiołu a 47 proc. - "zaskoczenie bardzo dużymi opadami deszczu".

bEhtvboD

Ankietowani wymieniali też m.in. brak dobrej organizacji działań władz centralnych - 15 proc. lub lokalnych - 13 proc. 17 proc. respondentów uważa natomiast, że niedostatecznie wcześnie ostrzegano przed powodzią.

Z badań wynika również, że zdaniem ankietowanych najlepiej podczas powodzi sprawdziły się służby - straż pożarna, policja, wojsko, służby sanitarne i medyczne. Najlepiej spośród nich ocenieni zostali strażacy - pozytywnie o ich działaniu wypowiedziało się 91 proc. respondentów. Wojsko - dobrze i bardzo dobrze oceniło 84 proc. osób a pozostałe służby po 74 proc. badanych.

Spośród władz najlepiej ocenione zostały działania władz gminnych - dobrą lub bardzo dobrą opinię o nich miało 40 proc. respondentów a 20 proc. złą lub bardzo złą. Władze wojewódzkie otrzymały 35 proc. ocen pozytywnych, 20 proc. negatywnych i 21 proc. przeciętnych. 36 proc. osób doceniło też działania władz centralnych, ale prawie jedna trzecia - 29 proc. - była nimi nieusatysfakcjonowana.

Pozytywnie ocenione zostały natomiast cechy społeczeństwa, które ujawniły się podczas powodzi - zarówno zdolność do samoorganizowania i wspólnego działania w obliczu zagrożenia - 95 proc. respondentów, jak i solidarność z powodzianami - 88 proc.

bEhtvboJ

78 proc. badanych stwierdziło jednak, że powódź pogorszyła sytuację gospodarczą Polski na dłuższy czas a zdaniem 74 proc. osób stała się okazją do rozgrywek politycznych w ramach kampanii wyborczej.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 10 do 16 czerwca 2010 r. na grupie losowej liczącej 977 osób, wśród nich były także te, które zadeklarowały, że odniosły straty materialne w czasie powodzi. (PAP)

pru/ pz/ jra/

bEhtvbpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)