Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: wzrost pesymistycznych ocen dot. sytuacji w kraju

0
Podziel się:

Blisko dwie trzecie (63 proc.) Polaków uważa, że ogólna sytuacja w kraju
zmierza w złym kierunku. Pesymistyczne oceny w lutym wzrosły, na co wpłynęło niezadowolenie młodych
ludzi w związku z podpisaniem umowy ACTA - ocenia CBOS.

Blisko dwie trzecie (63 proc.) Polaków uważa, że ogólna sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Pesymistyczne oceny w lutym wzrosły, na co wpłynęło niezadowolenie młodych ludzi w związku z podpisaniem umowy ACTA - ocenia CBOS.

Systematyczny spadek ocen pozytywnych i wzrost krytycznych dotyczących sytuacji w kraju CBOS odnotowuje od lipca ubiegłego roku. Odsetek osób zadowolonych z bieżącej sytuacji w Polsce zmniejszył się od tego czasu o 10 punktów proc., natomiast liczba niezadowolonych wzrosła o 14 pkt proc.

W lutym 24 proc. badanych oceniło, że sprawy w kraju zmierzają w dobrym kierunku (spadek o 2 punkty w porównaniu z badaniem styczniowym); 63 proc. wyraża odmienny pogląd (wzrost o 7 punktów). CBOS podaje, że niekorzystna zmiana ogólnych nastrojów nastąpiła w większości grup wiekowych, jednak największa różnica dotyczy najmłodszych badanych.

W porównaniu ze styczniem, w grupie respondentów w wieku od 18 do 24 lat, odsetek opinii negatywnych wzrósł o 25 punktów procentowych przy 11-punktowym spadku opinii pozytywnych. W grupie uczniów i studentów odsetek opinii pozytywnych również spadł o 11 punktów, natomiast negatywnych wzrósł aż o 34 punkty.

"Ci z młodych ludzi, którzy do tej pory mieli problem z oceną sytuacji w kraju, w lutym zwykle oceniają ją jednoznacznie jako negatywną. Niewątpliwie duże znaczenie w tym względzie miało podpisanie przez Polskę tzw. umowy ACTA. Młodzi ludzie wyraźnie poczuli, że ich prawa są ograniczane, co zresztą wyrażali w licznych protestach" - wyjaśnia CBOS.

Pogorszeniu uległy także oceny sytuacji politycznej. W lutym już niemal co drugi ankietowany (46 proc., wzrost o 7 punktów) negatywnie ocenia jakość życia politycznego w Polsce, a jedynie co ósmy (12 proc., spadek o 2 punkty) - pozytywnie.

CBOS podaje, że również w wymiarze politycznym na spadek ocen pozytywnych i wzrost negatywnych złożyła się przede wszystkim zmiana opinii ludzi młodych, zwłaszcza uczniów i studentów - kosztem ocen neutralnych (spadek z 64 proc. do 37 proc.) i pozytywnych (spadek z 9 proc. do 7 proc.) istotnie wzrosły negatywne (z 25 proc. do 56 proc.).

W porównaniu ze styczniem CBOS odnotował niewielki wzrost optymizmu dotyczący sytuacji gospodarczej w Polsce, poziomu życia rodzin, a także sytuacji w zakładach pracy. Pozostałe wskaźniki utrzymują się na poziomie sprzed miesiąca.

CBOS przeprowadził badanie od 3 do 9 lutego na reprezentatywnej próbie losowej 999 dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

kno/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)