Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: zdaniem większości ankietowanych ich parafia pomaga najuboższym

0
Podziel się:

Większość Polaków (65 proc.) deklaruje, że w ich parafiach działają
wspólnoty religijne, takie jak Żywy Różaniec, Rodziny Nazaretańskie czy Oaza; zdaniem 59 proc.
respondentów ich parafia pomaga najuboższym - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Większość Polaków (65 proc.) deklaruje, że w ich parafiach działają wspólnoty religijne, takie jak Żywy Różaniec, Rodziny Nazaretańskie czy Oaza; zdaniem 59 proc. respondentów ich parafia pomaga najuboższym - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Prawie połowa badanych (47 proc.) twierdzi, że w ich parafii funkcjonuje rada duszpasterska, jedna czwarta (24 proc.), że działa zespół charytatywny, a około jednej piątej (19 proc.) że jest poradnia rodzinna; tyle samo (19 proc.) wskazuje na koła przyjaciół Radia Maryja a 17 proc. na koła Akcji Katolickiej.

Jak podkreśla CBOS, obszarem aktywności parafii, istotnym dla jej wizerunku, są przedsięwzięcia pozostające w bezpośrednim związku z codziennymi doświadczeniami wiernych, ich problemami i potrzebami - nie tylko o podłożu religijnym.

Niemal cztery piąte ankietowanych (79 proc.) zadeklarowało, że w ich parafii organizuje się pielgrzymki do miejsc kultu w kraju, ponad połowa badanych (60 proc.) przyznała, że wydawana jest gazetka parafialna, a 59 proc. respondentów wskazało, że ich parafia pomaga najuboższym. Połowa badanych (50 proc.) w ofercie parafii znalazła wakacyjne wyjazdy dla dzieci i młodzieży, a około dwóch piątych (43 proc.) mówi o organizowaniu zajęć dla młodych ludzi, w ramach klubów i harcerstwa oraz o aktywności kulturalnej (39 proc.).

Zdaniem jednej trzeciej respondentów (33 proc.) działalność parafii obejmuje także organizację imprez sportowych i turystycznych, tyle samo wskazuje na opiekę nad ludźmi starszymi i niedołężnymi, po 31 proc. badanych wskazuje na opiekę nad dziećmi i udzielanie porad rodzinom przeżywającym trudności.

Rzadziej parafie angażują się w opiekę nad chorymi (wskazało na to 24 proc. respondentów), świadczenie pomocy na rzecz bezrobotnych (23 proc.) i wypożyczanie książek (17 proc.). Jeszcze mniej popularne okazują się kluby emerytów i rencistów (11 proc.), poradnictwo medyczne (9 proc.), kawiarenki parafialne (8 proc.) oraz inicjowane przez parafię kursy i korepetycje (7 proc.).

Więcej niż połowa badanych (55 proc.) przyznaje, że w ich lokalnej parafii wierni mają dostęp do informacji o sposobach rozdysponowania parafialnego budżetu, a około jednej trzeciej (35 proc.) deklaruje, że wie o źródłach jego wpływów. W ciągu ostatnich trzech lat nie zmieniła się istotnie liczba respondentów twierdzących, że parafianie są powiadamiani o wydatkach kościoła.

Dwie trzecie respondentów (62 proc.) twierdzi, że w ich lokalnej parafii księża podczas kazań nie zdradzają swoich sympatii politycznych i nie sugerują, które ugrupowania należy popierać, nie nakłaniają także do głosowania w wyborach na konkretnych kandydatów. Natomiast 21 proc. ankietowanych przyznało, że zdarzało się im dostrzegać w kazaniach elementy agitacji politycznej; 17 proc. nie miało na ten temat zdania.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 29 września - 5 października tego roku na liczącej 1099 osób reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

skz/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)