Notowania

przemyt
24.04.2010 10:55

CBŚ rozbiło grupę przemytników

W ciągu pięciu lat przemycili ponad dwa miliony paczek papierosów na zachód Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dafin /Dreamstime)

*Dziewiętnaście osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej przemycającej papierosy z Ukrainy przez Polskę do krajów Unii Europejskiej, zatrzymała policja na Lubelszczyźnie. *

Zdaniem policji w ciągu ostatnich pięciu lat grupa ta przemyciła około dwa miliony paczek papierosów.

Jak poinformowała Anna Smarzak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali podejrzanych na terenie powiatów łęczyńskiego, krasnostawskiego, włodawskiego i chełmskiego. - _ Są to osoby w wieku od 20 do 40 lat _ - zaznaczyła.

Wśród zatrzymanych jest kierujące grupą małżeństwo 40-letnia Anna K. i 38-letni Zbigniew K., mieszkańcy powiatu chełmskiego.

ZOBACZ TAKŻE:
Raport najczęściej przemycanych towarów.
Według dotychczasowych ustaleń śledczych, przemytniczy gang działał od 2005 roku i zdołał dotychczas przemycić ponad 200 tys. kartonów papierosów. Straty skarbu państwa szacowane są na kwotę ponad 7,5 miliona złotych.

Papierosy były przemycane z Ukrainy przez Polskę do krajów Unii Europejskiej, głównie do Włoch. - _ Tam małżonkowie K. mieli swoich stałych odbiorców, głównie obywateli Ukrainy i Polski _ - dodała Smarzak.

Każdy z członków grupy pełnił w niej określoną rolę - część osób zajmowała się kupnem papierosów, inne przewożeniem ich prze granicę, inne dostarczaniem do krajów zachodniej Europy.

Do przemytu używano busów ze specjalnie skonstruowanymi skrytkami. - _ Policjanci znaleźli cztery takie samochody na terenie jednego z warsztatów pod Chełmem, gdzie właśnie trwała ich przeróbka _ - dodała Smarzak.

W pomieszczeniach gospodarczych u kilku zatrzymanych osób policjanci znaleźli ponad 6,5 tysiąca paczek papierosów. Zabezpieczono też należące do zatrzymanych mienie o łącznej wartości około pół miliona złotych, a także dziesięć samochodów, motocykl i wyroby ze złota.

Zbigniew K. oraz inny członek grupy Paweł B. zostali aresztowani. Wobec pozostałych osób zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do trzech lat więzienia. Małżonkom K. za kierowanie grupą grozi do dziesięciu lat więzienia.

Tagi: przemyt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz