Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBŚ: w Europie pojawiają się nowe substancje do produkcji narkotyków

0
Podziel się:

W Europie pojawiają się nowe substancje niezbędne do produkcji narkotyków
syntetycznych; w celu bardziej skutecznego zwalczania tego rodzaju przestępczości niezbędna jest
ścisła współpraca organów ścigania z przemysłem chemicznym - uważa Ilona Kieres-Salamońska z CBŚ.

W Europie pojawiają się nowe substancje niezbędne do produkcji narkotyków syntetycznych; w celu bardziej skutecznego zwalczania tego rodzaju przestępczości niezbędna jest ścisła współpraca organów ścigania z przemysłem chemicznym - uważa Ilona Kieres-Salamońska z CBŚ.

W środę podczas konferencji "Unia Europejska-Europa Wschodnia: zwalczanie przestępczości narkotykowej" zorganizowanej w Warszawie w ramach polskiej prezydencji, specjalistka Centralnego Biura Śledczego mówiła o nowych metodach produkcji i przemytu narkotyków syntetycznych oraz prekursorów, czyli substancji chemicznych służących do produkcji m.in. amfetaminy i kokainy.

Europa jest największym producentem narkotyków syntetycznych na świecie. "W zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości narkotykowej potrzebna jest ściślejsza współpraca organów ścigania z przemysłem farmaceutycznym i chemicznym, który zajmuje się produkcją materiałów chemicznych. Substancje te służą grupom przestępczym do produkcji narkotyków syntetycznych" - podkreśliła Kieres-Salamońska.

Jak dodała, gangi zajmujące się międzynarodowym przemytem narkotyków przetwarzają nielegalne substancje w legalne środki chemiczne, bądź w chemikalia, które są trudne do wykrycia, a następnie szmuglują je przez granice, by następnie uzyskać z nich narkotyki.

Z informacji przedstawionych podczas konferencji wynika, że do 2008 roku w wielu krajach europejskich głównym prekursorem do produkcji amfetaminy był BMK (benzylometyloketon). "To płyn o żółtym zabarwieniu przemycany m.in. z Chin oraz z Rosji. Po 2008 roku, w wyniku skutecznych działań organów ścigania, doszło do załamania tego rynku" - mówiła Kieres-Salamońska.

Specjalistka z CBŚ podkreśliła, że od kilku lat pojawiają się nowe substancje, z których, po odpowiednim przetworzeniu, można uzyskać środki psychoaktywne. Zmieniły się także metody pozyskiwania i przemycania BMK. W celu uniknięcia kontroli celnej grupy przestępcze tworzą inne substancje.

Obecnie BMK często przemycane jest w postaci białego proszku. Z jednego kilograma można uzyskać ponad pół litra substancji, z której finalnie produkuje się amfetaminę. Na przykład w 2009 roku rosyjskie służby celne skonfiskowały 2,6 tys. kg BMK w polskiej ciężarówce - mówiła Kieres-Salamońska.

Grupy przestępcze współpracują m.in. z doświadczonymi chemikami, którzy w ukrytych laboratoriach uzyskują narkotyki na duża skalę. W Legionowie, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, zbudowano nowoczesne centrum zwalczania nielegalnych wytwórni narkotyków syntetycznych. W tym centrum kształceni są specjaliści zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej.

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)