Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBŚ zlikwidowało gang handlujący nielegalnym alkoholem

0
Podziel się

#
dochodzą szczegóły podane przez policję
#

bEiGEakB

# dochodzą szczegóły podane przez policję #

22.01. Warszawa (PAP) - 12 członków gangu zajmującego się odkażaniem przemysłowego spirytusu i rozprowadzaniem go jako alkohol spożywczy zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego - poinformował w piątek PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Grozi im do pięciu lat więzienia.

W sumie w tej sprawie zatrzymane zostały już 22 osoby, które mogły narazić Skarb Państwa na straty sięgające 38 mln zł. Zatrzymana ostatnio dwunastka to mężczyźni w wieku od 30 do 56 lat. Jak twierdzi policja, część z nich ma już przeszłość kryminalną - byli karani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

bEiGEakD

Policjanci i prokuratorzy z łódzkiej prokuratury okręgowej rozpracowywali grupę od 2007 r. W kwietniu ub. roku w popegeerowskich budynkach w gminie Łęczyca odkryli oczyszczalnię nielegalnego alkoholu. Zatrzymano wówczas pięć osób, w tym trzech przedsiębiorców, którzy - jak ustalili funkcjonariusze - kierowali procederem.

"Gang do przestępstwa wykorzystywał rozcieńczalnik. Przedsiębiorcy skupowali go, a następnie wystawiali fałszywe faktury, które miały potwierdzać, że został sprzedany innym firmom. Tymczasem alkohol był odkażany, rozcieńczany i trafiał do hurtowni. Następnie rozlewano go do szklanych butelek i sprzedawano dalej - np. do pubów" - powiedział Sokołowski.

Śledczy ustalili, że odkażony alkohol wywożony był z gminy Łęczyca samochodami dostawczymi i ciężarowymi. Namierzono również jeden z takich transportów, zabezpieczając w ciężarowym MAN-ie 12 600 litrów alkoholu w 5-litrowych plastikowych butelkach.

W sumie grupa mogła w ten sposób wprowadzić do obiegu 3,5 mln litrów skażonego alkoholu. 12 zatrzymanym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i rozprowadzanie nielegalnego alkoholu grozi do pięciu lat więzienia. Sześciu podejrzanych zostało aresztowanych. Pozostali zostali objęci dozorami policyjnymi, zakazami opuszczania kraju i poręczeniami majątkowymi. Na poczet przyszłych kar i grzywien u 12 mężczyzn policjanci zabezpieczyli pieniądze i mienie na łączną kwotę 150 tys. zł.

bEiGEakJ

Sprawa jest rozwojowa, a funkcjonariusze CBŚ zapowiadają kolejne zatrzymania. (PAP)

pru/ jaw/ pz/ bk/

bEiGEale
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)