Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CE: We Włoszech recesja ustępuje, ale fundamenty słabe

0
Podziel się:

Z wstępnych danych włoskiego PKB za II kw. ogłoszonych we wtorek wynika, że
recesja w tym kraju zaczyna ustępować, ale rachuby na bliski i trwały okres wzrostu są przedwczesne
- uważają analitycy ośrodka Capital Economics (CE).

Z wstępnych danych włoskiego PKB za II kw. ogłoszonych we wtorek wynika, że recesja w tym kraju zaczyna ustępować, ale rachuby na bliski i trwały okres wzrostu są przedwczesne - uważają analitycy ośrodka Capital Economics (CE).

W II kw. br. włoski PKB skurczył się o -0,2 proc. kdk wobec -0,6 proc. kdk w poprzednich trzech miesiącach. W ujęciu rocznym spadek w II kw. sięgnął 2 proc. Analitycy przewidywali głębszy spadek (-0,4 proc. kdk, -2,2 proc. rdr).

"Włoska gospodarka ma za sobą ósmy z rzędu kwartał pod kreską. W tym okresie PKB spadł łącznie o -4,4 proc., a w porównaniu z I kw. 2008 r. (poprzedzającym krach na globalnych rynkach finansowych - PAP) jest o -8,8 proc. mniejszy" - zaznaczają analitycy.

"Z najnowszych danych o produkcji przemysłowej z wtorku wynika, iż w II kw. br. skurczyła się o -0,9 proc. wobec spadku o -0,2 proc. w I kw. Przemysł uszczuplił kwartalne tempo przyrostu PKB o -0,1 pkt proc. Sektor usług w II kw. skurczył się zapewne w mniejszym zakresie niż w I kw., gdy spadek wyniósł -0,4 proc. Niewykluczone, że jego wynik może nawet wskazywać na lekki wzrost" - oceniają.

Według nich sytuacja gospodarcza Włoch w najbliższych miesiącach będzie się poprawiać. Zauważają, iż produkcja przemysłowa za cały II kw. była pod kreską, ale wzrosła zarówno w maju jak i w czerwcu. Poprawiają się także nastroje konsumentów i klimat w biznesie. Indeks PMI dla Włoch, choć wciąż potwierdza, że gospodarka jest w recesji, był w lipcu na najwyższym poziomie od blisko dwóch lat.

"Perspektywie dla włoskiej gospodarki szkodzą słabe fundamenty. Włochy zrobiły mniej od innych państw śródziemnomorskich dla poprawy swej konkurencyjności. Co więcej trudności w uzyskaniu kredytu i pogarszająca się sytuacja na rynku pracy będą zasadniczymi hamulcami przyrostu wydatków konsumpcyjnych" - przewiduje Capital Economics. (PAP)

asw/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)