Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cele polityki zagranicznej PSL: dialog z Rosją i Niemcami, wzmocnienie relacji z USA

0
Podziel się:

Przywrócenie dialogu z Rosją i Niemcami,
wzmacnianie znaczenia Polski w relacjach z USA, przygotowanie
Polski do prezydencji w UE - to m.in. cele polityki zagranicznej
PSL, przedstawione na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Przywrócenie dialogu z Rosją i Niemcami, wzmacnianie znaczenia Polski w relacjach z USA, przygotowanie Polski do prezydencji w UE - to m.in. cele polityki zagranicznej PSL, przedstawione na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Szef PSL Waldemar Pawlak podkreślił, że wysiłki polskiej dyplomacji i służb konsularnych "powinny podążać za Polakami na świecie", by młodzi Polacy wrócili do kraju.

"W naszym przekonaniu, zamiast wysyłać następne tysiące żołnierzy na różne fronty na świecie, w nowej kadencji Sejmu powinniśmy wysłać 2 tys. pracowników konsularnych tam, gdzie Polacy teraz pracują" - powiedział Pawlak.

Według niego, należy zmienić prawodawstwo tak, aby załatwienie prostych spraw nie wymagało przyjazdu do kraju, aby mogło się to odbywać w placówkach konsularnych. "Powinna być na przykład możliwość wyrobienia dowodu osobistego na miejscu, bez potrzeby przyjeżdżania do kraju" - mówił.

Pawlak uznał też za ważne stworzenie warunków dla powrotu Polaków do kraju. "Inaczej będzie taka sytuacja, że ludzie będą deklarować, iż wolą być bezrobotni za granicą niż wracać do kłótliwego środowiska" - podkreślił.

Poseł PSL Andrzej Grzyb przedstawił 10 celów polityki zagranicznej proponowanej przez Stronnictwo. Według niego, "należy przywrócić dialog z Niemcami i Rosją, zasiąść do stołu rozmów w celu rozwiązania istniejących problemów w relacjach wzajemnych".

"Polska polityka zagraniczna musi być wielokierunkowa, poważna i racjonalna. Awanturnicza pryncypialność nie może rozbijać nam np. możliwości handlu z Rosją" - zaznaczył Pawlak. "Nie można popisywać się żelazną stanowczością, bo to prowadzi do niepotrzebnych konfrontacji" - ocenił.

Grzyb podkreślił, że ważnym zadaniem polskiej polityki europejskiej jest przygotowanie polskiej prezydencji w UE w drugim półroczu 2011 roku.

Zaznaczył, że członkostwo w UE wymaga stałej, otwartej publicznej debaty w Polsce m.in. w sprawie Traktatu Reformującego i jego ratyfikacji. "Ta debata odbyła się poza Polską" - zauważył. Zdaniem Grzyba, ważna jest też debata na temat ewolucji UE, jej rozszerzenia i przystąpienia do strefy euro. "A jak dotąd brak jest rozmów na te tematy" - podkreślił.

Poseł podkreślił, że "Polska jest predestynowana do pełnienia roli lidera i promotora Europy Środkowo-Wschodniej oraz posiada predyspozycje, aby stworzyć i wprowadzić do praktyki +wymiar wschodni+ UE".

"Przez silną pozycję Polski w Europie powinno się wzmacniać znaczenie Polski w relacjach z USA" - ocenił Grzyb. "Relacje te powinny być stosowne do lojalnej współpracy politycznej oraz ofiarności i wysiłku polskich żołnierzy w misjach zewnętrznych" - dodał.

"Członkostwo Polski w NATO powinno służyć budowaniu równowagi w relacjach z UE i z USA" - ocenił poseł. "Polska nie może i nie musi wybierać jednego partnera kosztem drugiego, czy jednego przeciw drugiemu" - mówił. "Aby nie budziło to konfuzji, które interesy są dla nas ważniejsze" - wyjaśnił.

Dla PSL ważne jest też ukształtowanie przejrzystego, stabilnego i otwartego systemu naboru i kształcenia kadr dla polskiej służby zagranicznej. "Powinien on być otwarty dla ludzi najzdolniejszych" - ocenił Grzyb. (PAP)

lug/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)