Notowania

łapówki
04.10.2010 11:53

Celnicy mają cennik łapówek. Od 250 do 20 tys. euro

Wysokość łapówek wręczanych bułgarskim celnikom jest ściśle określona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Wysokość łapówek wręczanych bułgarskim celnikom jest ściśle określona. Kierowcy i szefowie kanałów przemytniczych dokładnie wiedzą ile mają zapłacić za podniesienie szlabanu na granicy w zależności od towaru i pojazdu.

Powołując się na anonimowych pracowników urzędu celnego, dziennik_ Standard _ publikuje cennik łapówek.

Za mikrobus z warzywami i owocami wjeżdżający do Bułgarii z Macedonii - 500 lewów (250 euro), za przepuszczenie bez kontroli tira z chińską lub turecką odzieżą - 150 euro na granicy i dodatkowe 1750 euro - na wewnętrznym składzie celnym, a jeżeli odzież jest markowa - dwa razy więcej; za sfałszowanie wyniku na wadze przy wjeździe - 300 euro.

Pieniędzy nigdy bezpośrednio nie daje się celnikom na przejściach granicznych. Łapówki odbierają zwykle byli pracownicy służb celnych - pisze _ Standard _. Według gazety, szef zmiany celników na dużym przejściu granicznym za 12 godzin pracy zarabia na łapówkach przeciętnie 1000 euro, szef punktu celnego - dwukrotnie więcej.

Najwięcej zarabia się na przemycie paliwa i papierosów. Wpisanie do dokumentów, że wjeżdżająca do kraju cysterna z benzyną jest pusta, kosztuje 2500 euro.

Czysty zysk z przemytu jednej paczki papierosów wynosi 1 euro. Mafia przemytnicza zarabia na tym około 350 mln euro rocznie. Eksperci bułgarskiego MSW oceniają, że około 40 proc. sprzedawanych w kraju papierosów pochodzi z przemytu.

Przepuszczenie tira przez granicę z Macedonią kosztuje 2750 euro, jeżeli ciężarówka wjeżdża bezpośrednio z Grecji i ma przyczepę, cena dochodzi do 5 tys. euro. Za kontener w porcie w Warnie płaci się 20 tys. euro.

Tagi: łapówki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz