Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Centralna inauguracja roku akademickiego uczelni medycznych

0
Podziel się

Rektorzy i prorektorzy z całej Polski wzięli udział w centralnej
inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych, która w piątek odbyła się w Teatrze
Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Organizatorem uroczystości był Warszawski Uniwersytet
Medyczny (WUM), świętujący 200-lecie swojego istnienia.

bDBwsJpN

Rektorzy i prorektorzy z całej Polski wzięli udział w centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych, która w piątek odbyła się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Organizatorem uroczystości był Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM), świętujący 200-lecie swojego istnienia.

"Jesteśmy drugą, po krakowskiej, najstarszą uczelnią medyczną w Polsce. Dlatego rektorzy uczelni medycznych z całego kraju przyjechali do nas, by odświętnie inaugurować rok akademicki" - napisał w liście skierowanym do uczestników rektor WUM prof. Marek Krawczyk.

Na widowni Teatru Wielkiego zasiadły m.in. władze: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

bDBwsJpP

W inauguracyjnym wystąpieniu rektor Marek Krawczyk zwrócił się do rozpoczynających naukę studentów WUM: "Będziecie brać udział w walce z chorobą, w niesieniu ludziom ulgi w cierpieniu. Oni obdarzą was zaufaniem i poczuciem wdzięczności. Nie zawsze jednak ta wdzięczność będzie w jakikolwiek sposób okazywana. Arystoteles powiedział: +Wdzięczność najszybciej się starzeje+".

"Ważne jest, że macie szansę być beneficjentami poczucia wdzięczności, którą trzeba traktować jak wartość niewymierną - podkreślił prof. Krawczyk. - W życiu lepiej jest dawać niż brać. Prawdziwy medyk ma szansę dawać z siebie wiedzę, umiejętności, doświadczenie. Za to otrzymuje, jak powiedział jeden z wielkich współczesnych lekarzy, +niewysłowioną nagrodę, a jest nią widok zdrowiejącego pacjenta+".

Podczas inauguracji medycy zostali uhonorowani odznaczeniami i medalami państwowymi.

Prezydent Lech Kaczyński uhonorował ponad 40 uczonych i lekarzy: Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi. W imieniu Lecha Kaczyńskiego odznaczył medyków szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.

bDBwsJpV

Grupa pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została nagrodzona Medalami Komisji Edukacji Narodowej - za zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej. W imieniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej medale przekazała Mirosława Boryczka, dyrektor generalny w resorcie nauki.

Ponadto, na wniosek rektora WUM, grupa nauczycieli akademickich z tej uczelni otrzymała odznaki "Za zasługi dla ochrony zdrowia". Dekoracji, w imieniu minister zdrowia Ewy Kopacz, dokonał podsekretarz stanu w tym resorcie, Adam Fronczak.

Na wniosek marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu przyznany został Medal Pro Masovia, w uznaniu "wybitnych zasług oraz całokształtu działania na rzecz województwa mazowieckiego".

W piątek wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się dalsza część uroczystości inauguracyjnych. Podczas galowego wieczoru będzie mieć miejsce premierowe wykonanie "Hymnu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego". Autorem słów do tego utworu jest Jacek Cygan, a muzykę skomponował Miłosz Bembinow. W foyer teatru zaprezentowana zostanie wystawa Grzegorza Szumowskiego "Luminarze medycyny warszawskiej w karykaturze". Odbędzie się też projekcja filmu pt. "Warszawski Uniwersytet Medyczny - 200 lat nauczania medycyny w Warszawie".(PAP)

bDBwsJpW

jp/ hes/ jra/

bDBwsJqq
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)