Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centrum Interpretacji Zabytku - od piątku dla zwiedzających

0
Podziel się:

Miejsce spotkań i wydarzeń związanych z historią i architekturą Warszawy -
Centrum Interpretacji Zabytku - zostanie otwarte w czwartek w odrestaurowanych piwnicach Muzeum
Historycznego m.st. Warszawy. Dla publiczności Centrum będzie dostępne od piątku.

Miejsce spotkań i wydarzeń związanych z historią i architekturą Warszawy - Centrum Interpretacji Zabytku - zostanie otwarte w czwartek w odrestaurowanych piwnicach Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Dla publiczności Centrum będzie dostępne od piątku.

Na razie czynna będzie ekspozycja stała "Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta", a w lutym rozpocznie się cykl wykładów o Warszawie - poinformował PAP w środę wydział prasowy m.st. Warszawy.

18 lutego rozpoczną się poniedziałkowe cykle wykładów poświęconych historii Warszawy, czasom odbudowy, a także wybranym zagadnieniom z zakresu architektury. W ofercie Centrum znajdują się także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży o zniszczeniach wojennych, odbudowie oraz architektach odbudowujących Stare Miasto.

Centrum zajmuje pomieszczenia przebudowanej dawnej kotłowni mieszczącej się pomiędzy staromiejskimi kamienicami z wejściem od ulicy Brzozowej. Autorem projektu architektonicznego obiektu oraz założeń aranżacji wystawy stałej jest pracownia architektoniczna Archistudio Anna i Wojciech Kleinrok. Realizatorami wystawy są Marek i Maciej Mikulscy.

Ekspozycja została zaprojektowana w układzie chronologicznym podzielonym na etapy historyczne. W przedsionku Centrum zwiedzający zobaczą fragment odkrytego przez archeologów staromiejskiego muru. Będą mogli zapoznać się z historią Warszawy oraz kalendarium historycznym Starego Miasta, dowiedzieć się jakie były dzieje Starówki i losy jej mieszkańców w okresie II wojny światowej.

Jedna z sal wystawienniczych jest poświęcona czasom odbudowy Starego Miasta oraz wpisowi zrekonstruowanego zespołu zabytkowego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku. Wśród wielu fotografii znajduje się zaaranżowana z autentycznych obiektów pracownia architektoniczna z lat 50-60. XX w. Istotne miejsce zajmują sylwetki osób biorących udział w odbudowie. Byli to przede wszystkim architekci, a wśród nich Piotr Biegański, Jan Zachwatowicz, Stanisław Żaryn, pracownicy BOS oraz artyści plastycy.

W Centrum Interpretacji Zabytku znajdzie się punkt informacyjny dotyczący całego szlaku piwnic staromiejskich. Wyremontowane piwnice mają powierzchnię ponad 1 tys. mkw.

Projekt Centrum Interpretacji Zabytku został zrealizowany przez miasto stołeczne Warszawa i współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.(PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)