Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
warszawa
12.07.2010 14:11

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie na początku 2011 r.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisali w poniedziałek porozumienie, na mocy którego w stolicy w 2011 r. ruszy nowoczesne Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Odbierany w nim będzie numer alarmowy 112.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisali w poniedziałek porozumienie, na mocy którego w stolicy w 2011 r. ruszy nowoczesne Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Odbierany w nim będzie numer alarmowy 112.

CPR będzie mieściło się w budynku miejskiego Centrum Bezpieczeństwa, który powstaje przy ul. Młynarskiej. Ma zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pod jednym dachem zmieszczą się służby odpowiadające za bezpieczeństwo w stolicy - miejskie biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, w tym służba dyżurna miasta oraz zakład obsługi systemu warszawskiego monitoringu. Na Młynarską przeniesie się także Straż Miejska. W uroczystości podpisania porozumienia wziął udział minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

CPR będzie częścią zintegrowanego stanowiska koordynacji i reagowania służb. Ma to poprawić możliwość prowadzenia wspólnych działań przez wszystkie służby ratownicze i porządkowe, a przede wszystkim - skrócić czas ich reakcji na zdarzenie. W obecnie stanowiska kierowania straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz operatorów numeru 112 są rozproszone. W Warszawie numer 112 odbierany jest w KSP, a w większości sąsiednich powiatów jego obsługą zajmują się komendy powiatowe straży pożarnej lub policja. Na terenie Mazowsza numer alarmowy obsługują też niektóre samorządy.

"Dzisiaj numer 112 odbiera operator na stanowisku kierowania w policji. Jeżeli dowiaduje się, że sprawa dotyczy pogotowia, przekierowuje rozmowę do pogotowia. Po raz drugi trzeba czekać na odebranie telefonu, po raz drugi dzwoniący musi tłumaczyć, o co chodzi. Tu nie będzie takie oczekiwania. Informacja, która zostanie przekazana pierwszemu operatorowi, nie będzie już musiała być powtarzana temu, kto jest docelowym dyspozytorem, bo będzie wyświetlana na monitorze jego komputera" - powiedział Kozłowski.

Jak podkreśliła Gronkiewicz-Waltz, powstanie takiego centrum jest szczególnie ważne w kontekście zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. "Bardzo brakowało nam takiego miejsca w czasie powodzi i przy okazji różnych działań, jakie podejmowaliśmy po katastrofie smoleńskiej. W 2011 r. będziemy je mieli" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Centra Powiadamiania Ratunkowego są podstawowymi elementami tworzonego w Polsce systemu powiadamiania ratunkowego, integrującego krajowy system ratowniczo-gaśniczy i system państwowego ratownictwa medycznego w celu realizacji zadań związanych z przyjmowaniem i obsługą zgłoszeń alarmowych.

Oprócz stanowiska w Warszawie, na Mazowszu będzie jeszcze jeden CPR - w Radomiu. Ma ono rozpocząć działanie pod koniec br. Jak podkreślił wojewoda, w razie potrzeby będą one mogły wzajemnie się zastępować.

Na początku obszar działania CPR będzie obejmował teren Warszawy, ale docelowo także ościennych powiatów, będących w rejonie operacyjnym Komendy Stołecznej Policji: nowodworskiego, legionowskiego, wołomińskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego i warszawskiego zachodniego. Z czasem także centrum w Radomiu będzie poszerzać obszar swojej działalności.

Na budowę i adaptację pomieszczeń budynku przy ul. Młynarskiej miasto przeznaczyło 42 mln zł. W tym roku urząd wojewódzki przekaże kolejne 1,3 mln zł na wyposażenie informatyczne oraz zakup potrzebnego centrum oprogramowania.

Obsługę przyjmowanych zgłoszeń ma poprawić m.in. wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań informatycznych - zunifikowanej formatki zdarzenia, wspólnej platformy map cyfrowych, na których znajdą się informacje o naziemnej i podziemnej infrastrukturze oraz baz danych zawierających m.in. informacje o siłach i środkach niezbędnych do prowadzenia działań ratowniczych. (PAP)

mca/ wkr/ mow/

Tagi: warszawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz