Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centrum Technologii Informatycznych na Politechnice Łódzkiej

0
Podziel się:

Nowoczesne Centrum Technologii Informatycznych (CTI) powstanie na Politechnice
Łódzkiej (PŁ). Centrum ma zostać oddane do użytku w połowie 2013 roku. Środki na jego budowę -
ponad 39,5 mln zł - pochodzić będą z funduszy unijnych.

Nowoczesne Centrum Technologii Informatycznych (CTI) powstanie na Politechnice Łódzkiej (PŁ). Centrum ma zostać oddane do użytku w połowie 2013 roku. Środki na jego budowę - ponad 39,5 mln zł - pochodzić będą z funduszy unijnych.

Umowę na realizację projektu PŁ zawarła z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji. Finansowanie projektu w całości realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

W ramach projektu powstanie budynek o powierzchni ponad 4,3 tys. m kw. przeznaczony do zajęć z zakresu informatyki. W CTI znajdzie się m.in. 21 specjalistycznych laboratoriów, w których zostanie utworzonych ponad 450 stanowisk dla studentów. Powstaną także cztery sale do pracy w małych grupach i wideokonferencyjne umożliwiające studentom współpracę międzynarodową.

W Centrum powstanie także pracownia dydaktyczna dla 120 osób wykorzystująca obrazowanie trójwymiarowe.

Centrum wspierać będzie kształcenie w zakresie tworzenia i wykorzystywania technologii informatycznych przede wszystkim studentów informatyki, ale także m.in. elektroniki i telekomunikacji, biotechnologii i biologii molekularnej, mikro- i nanotechnologii oraz inżynierii biomedycznej.

"Niezwykle ważnym przedsięwzięciem z punktu widzenia uczelnianej infrastruktury informatycznej będzie budowa klastra obliczeniowego, obsługiwanego i administrowanego przez studentów II i III stopnia studiów" - podkreśliła Chojnacka.

Cała infrastruktura będzie miała charakter dydaktyczny i będzie udostępniona studentom. Według rzeczniczki uczelni, jest to tym istotniejsze, że podobne struktury obliczeniowe w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Krakowie mają charakter głównie naukowo-komercyjny.

Władze uczelni liczą, że uruchomienie CTI pozwoli na zwiększenie udziału studentów zagranicznych w wymianie studentów i szerszą realizację międzynarodowych projektów dydaktycznych. Centrum umożliwi także upowszechnienie nowych metod kształcenia (e-learning), pozwalających m.in. na rozszerzenie oferty edukacyjnej dla osób niepełnosprawnych i stymulowanie ich aktywizacji zawodowej. (PAP)

szu/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)