Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny miedzi w Londynie rosną

0
Podziel się:

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie
rosną z powodu optymizmu, że jednak uda się w końcu rozwiązać sprawę Grecji. Miedź w dostawach
trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8550 USD za tonę, po wzroście o 0,8 proc.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu optymizmu, że jednak uda się w końcu rozwiązać sprawę Grecji. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8550 USD za tonę, po wzroście o 0,8 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec bez zmian - po 3,8795 USD.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na kwiecień zdrożała o 0,9 proc. i była wyceniana po 60 tys. 590 juanów (9624 USD) za tonę.

"Dzięki wzrostowi cen akcji na giełdach i umocnieniu euro po doniesieniach z Grecji ceny miedzi mają wsparcie" - mówi Xiao Jing, analityk Beijing Capital Futures Co.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała we wtorek, że ewentualne wystąpienie zagrożonej bankructwem Grecji ze strefy euro miałoby trudne do przewidzenia konsekwencje.

"Chcę, aby Grecja utrzymała euro. Nie będę brać udziału w próbach wypchnięcia Grecji ze strefy euro. To miałoby trudne do przewidzenia konsekwencje" - oświadczyła Merkel podczas spotkania ze studentami w Fundacji BELA.

Zdaniem niemieckiej kanclerz Grecja ma dużo większe szanse na przezwyciężenie kryzysu niż się powszechnie uważa, a działania służące konsolidacji budżetu nie są w opozycji do wzrostu gospodarczego.

Merkel ostrzegła we wtorek przed odwoływaniem się w czasie kryzysu do narodowych uprzedzeń. "Dokładnie to już nieraz doprowadziło Europę do ruiny" - ostrzegła.

Tymczasem rozmowy członków greckiej rządzącej koalicji, podczas których gabinet Lukasa Papademosa miał wypracować stanowisko ws. programu dalszych oszczędności, zostały ponownie odłożone, tym razem na środę.

Od przyjęcia przez koalicję rządową programu dalszych oszczędności zależy decyzja UE, EBC i MFW o przydzieleniu Grecji kolejnej transzy pomocy finansowej.

Przywódcy trzech partii uzgodnili w niedzielę, podczas pięciogodzinnych rozmów z premierem Papademosem posunięcia zmierzające do zmniejszenia wydatków w roku 2012 o 1,5 proc. PKB. Nie doszli jednak do porozumienia ws. innych reform oszczędnościowych wymaganych przez strefę euro i MFW, by uruchomić drugi, obiecany jesienią program pomocy dla Grecji o wartości 130 mld euro (wypłacanej w transzach do 2014 roku).

Grecja jest pod presją czasu: Ateny muszą szybko zawrzeć porozumienie z pożyczkodawcami, gdyż 20 marca zapada termin wykupu greckich obligacji wartych 14,5 mld euro. (PAP)

aj/ asa/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)