Notowania

wiadomości
17.10.2013 08:12

Ceny miedzi w Londynie spadają

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na osiągnięcie w USA porozumienia ws. limitu zadłużenia - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7217,50 USD za tonę, po spadku o 0,6 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na osiągnięcie w USA porozumienia ws. limitu zadłużenia - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7217,50 USD za tonę, po spadku o 0,6 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień tanieje o 0,5 proc. do 3,2925 USD.

Miedź w dostawach na styczeń na giełdzie metali w Szanghaju staniała o 0,3 proc. do 52 tys. 80 juanów (8541 USD) za tonę.

Na kilka godzin przed osiągnięciem limitu zadłużenia przez USA obie izby amerykańskiego Kongresu przyjęły ustawę zapobiegającą niewypłacalności państwa i kończącą 16-dniowy paraliż prac rządu. Setki tysięcy pracowników federalnych w czwartek mają wrócić do pracy.

Wraz z podpisaniem jej przez prezydenta Baracka Obamę Stany Zjednoczone zakończą trwający od 1 października kryzys budżetowy, który nie tylko sparaliżował znaczną część instytucji federalnych, ale też groził pierwszą w historii USA niewypłacalnością.

Porozumienie, wypracowane przez ponadpartyjną grupę senatorów, osiągnięto w środę, zaledwie jeden dzień przed datą 17 października, kiedy zdaniem ministerstwa finansów kraj miał osiągnąć dotychczas obowiązujący ustawowy limit zadłużenia (16,7 bln dol.). Najpierw ustawę, która kończy kryzys budżetowy przyjął w środę wieczorem Senat, gdzie większość mają Demokraci (za głosowało 81 senatorów, a przeciw było 18), a następnie zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów (285 za, 144 przeciw).

Prezydent USA Barack Obama podpisał w nocy ze środy na czwartek czasu waszyngtońskiego ustawę zapobiegającą niewypłacalności państwa - podał Biały Dom.

"Na rynku metali mamy korektę, bo w USA osiągnięto porozumienie" - mówi Li Ye, analityk Shenyin & Wanguo Futures Co. w Szanghaju.

Analitycy Wood MacKenzie Ltd. oceniają, że w 2013 r. podaż miedzi przewyższy popyt na ten metal o 340 tys. ton.

Podaż miedzi wzrośnie w przyszłym roku o 1 mln ton, a w 2015 r. o kolejne 800 tys. - szacuje Richard Wilson z Wood Mackenzie.(PAP)

aj/ osz/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz