Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny mieszkań mogą być niższe. Dzięki negocjacjon

0
Podziel się:

Bez upustu mieszkanie na rynku wtórnym się nie sprzeda - oceniają analitycy.

Ceny mieszkań mogą być niższe. Dzięki negocjacjon
(sludgegulper/CC/Flickr)

Trudna sytuacja na rynku nieruchomości spowodowała, że bez upustu mieszkanie na rynku wtórnym się nie sprzeda - oceniają analitycy rynku. Średnio upusty sięgają ok. 5 proc. ceny ofertowej, ale czasem dochodzą do kilkunastu procent.

Najwyższe różnice między ceną ofertową a transakcyjną pośrednicy zanotowali w Gdyni, sięgnęły one we wrześniu 17,2 proc. W Krakowie wyniosły 14,2 proc., a w Poznaniu 11,2 proc. - wynika z danych agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy oraz serwisu nieruchomości Szybko.pl. Dodano, że we Wrocławiu upusty sięgnęły 7,3 proc., w Gdańsku - 6,6 proc., w Warszawie - 5,6 proc., a w Łodzi - 4,7 proc.

Zdaniem głównej analityczki serwisu Szybko.pl Marty Kosińskiej skala upustów przy transakcjach pokazuje, jak bardzo sprzedający zawyżyli cenę wyjściową. - _ Wciąż jeszcze wielu właścicieli mieszkań, którzy wystawiają je na sprzedaż, mimo wiedzy o tym, że trudno o kupców, zawyża cenę ofertową w nadziei, że trafią na amatora, który tyle właśnie zapłaci _ - powiedziała.

Dodała, że dopiero wielomiesięczne próby sprzedaży lokalu zmuszają ich do korekty ceny. _ - Dla kupujących jest ważne to, czy cena jest do negocjacji. To pierwsze pytanie, jakie zadają klienci dzwoniąc do agencji lub portalu nieruchomości _ - powiedziała.

Według analityka serwisu nieruchomości Domy.pl. Marcina Drogomireckiego obecnie żadne mieszkanie nie sprzeda się bez upustu. - _ Oczekiwanie na to, że sprzedający zejdzie z ceny, zawsze było charakterystyczne dla dużych transakcji, a do takich trzeba zaliczyć sprzedaż mieszkania lub domu. W dobie kryzysu to oczekiwanie się nasiliło _ - powiedział.

Natomiast Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse & Partnerzy zwrócił uwagę, że wśród ofert na rynku wtórnym przeważają mieszkania nowe i stosunkowe drogie, te długo czekają na nabywców.

Czytaj więcej w Money.pl
Najdroższa stolice Europy. Co z Warszawą? Zobacz, w jakich krajach mieszkania kosztują najwięcej w stosunku do zarobków.
Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce Najbardziej - o 3,2 proc. - potaniały nowe mieszkania w Poznaniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)