Notowania

gaz
01.10.2008 19:34

Ceny rosyjskiego gazu biją rekordy

500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Tak dużo Europa jeszcze nie płaciła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Cena gazu eksportowanego do Europy z Rosji osiągnęła w październiku rekord wszech czasów, przekraczając 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - oświadczył prezes Gazpromu Aleksiej Miller. *

_ Możemy stwierdzić, że dynamika wzrostu cen przekroczyła oczekiwania Gazpromu: cena gazu dostarczanego przez nasz holding do Europy już w październiku przekroczyła 500 dolarów _ - zaznaczył w oświadczeniu, wydanym w przeddzień rosyjsko-ukraińskich rozmów na temat cen gazu dostarczanego Ukrainie.

Mille przypomniał, że jeszcze w lipcu Gazprom prognozował bardziej umiarkowany wzrost cen, przewidując, że do końca 2008 roku cena gazu może dojść do 500 dolarów.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Gazprom ostrzega przed niedoborem energii ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/gazprom;ostrzega;przed;niedoborem;energii,83,0,357203.html )
* [ Gazprom bierze Europę w kleszcze ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/gazprom;bierze;europe;w;kleszcze,36,0,355364.html )

Wskazanie na ceny europejskie ma być prawdopodobnie sygnałem dla premier Ukrainy Julii Tymoszenko, że negocjacje na temat cen gazu z Rosją nie będą łatwe. Tymoszenko podpisze w czwartek z Moskwą umowę gazową, w której jednak nie zostanie podana cena gazu.

Gazprom zapowiada, że cena gazu dla Ukrainy, która obecnie płaci około 180 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, może wzrosnąć nawet dwukrotnie i osiągnąć 400 dolarów. Według Tymoszenko taka cena może być szokiem dla ukraińskiej gospodarki.

Tagi: gaz, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz