Notowania

lato
21.05.2010 11:08

Ceramiczne sarkofagi sprzed około 2000 lat odkryto na Cyprze

Cztery nienaruszone ceramiczne trumny z wypalanej gliny, pochodzące sprzed około 2000 lat odkryto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru - informuje agencja Associated Press.

Podziel się
Dodaj komentarz

Cztery nienaruszone ceramiczne trumny z wypalanej gliny, pochodzące sprzed około 2000 lat odkryto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru - informuje agencja Associated Press.

Jak poinformowała Maria Hadjicosti, dyrektor Biura Starożytności Cypru, starożytne trumny zostały przypadkowo odkryte podczas robót budowlanych w Protaras - miejscowości położonej nad brzegiem morza w greckiej części dystryktu Famagusta, w południowo-wschodniej części wyspy.

Ceramiczne trumny, zdobione wzorami z motywami roślinnymi, pochodzą z okresu hellenistycznego i wczesnego okresu rzymskiego w historii Cypru, między 300 r. p.n.e. a 100 r. n.e. Zdaniem archeologów, w miejscu odkrycia trumien w Protaras znajduje się starożytne cmentarzysko.

Według Hadjicosti, podobne trumny z tego samego okresu były już odnajdywane na Cyprze. Dwie takie trumny są eksponowane w Muzeum Archeologicznym w Nikozji, stolicy kraju, trzy inne znajdują się w muzealnym magazynie.

Najnowsze znalezisko jest wyjątkowe z tego powodu, że trumny odkryte w stanie nienaruszonym uniknęły przez około 2000 lat zniszczeń, jakich mogli dokonać rabusie grobów, a ich zbadanie pozwoli naukowcom uzupełnić wiedzę o tym okresie historii Cypru.

W pobliżu odkrytych trumien na stanowisku archeolodzy odnaleźli też szklane naczynia, urny z terakoty oraz ludzkie kości, co ich zdaniem świadczy o tym, że starożytne cmentarzysko było w użyciu przez długi czas.(PAP)

jot/ tot/ jbr/

Tagi: lato, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz