Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Certyfikacja dowództwa Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie

0
Podziel się

Dowódczo-sztabowe ćwiczenia wojskowe do misji w Afganistanie rozpoczęły się w
czwartek w Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach. Podczas tygodniowej operacji
"Bagram VII" sprawdzona będzie gotowość dowództwa i sztabu do działań w Ghazni.

bEgzYdqt

Dowódczo-sztabowe ćwiczenia wojskowe do misji w Afganistanie rozpoczęły się w czwartek w Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach. Podczas tygodniowej operacji "Bagram VII" sprawdzona będzie gotowość dowództwa i sztabu do działań w Ghazni.

Po raz pierwszy ćwiczenia "Bagram" przeprowadzone zostaną przy użyciu interaktywnego systemu komputerowej symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation), który zastąpi formacje walczące. Dowództwo i sztab polskiego kontyngentu zostaną poddane sprawdzianowi zdolności współdziałania z amerykańskimi przełożonymi szczebla nadrzędnego w regionie Wschód.

W ćwiczeniach uczestniczy ogółem około 400 wojskowych. Są wśród nich żołnierze I Dywizji Zmechanizowanej z Legionowa i I Brygady Pancernej z Wesołej, liczące około 200 osób kierownictwo ćwiczenia, zespół certyfikujący i kilkudziesięciu współpracujących w przygotowaniu i prowadzeniu ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych - poinformował PAP szef zespołu prasowego ćwiczeń mjr Jacek Popławski.

bEgzYdqv

"Nadszedł czas, żeby sprawdzić wasze przygotowanie do ciężkiej i odpowiedzialnej misji w Afganistanie, której głównym zadaniem będzie prowadzenie przez Polskie Siły Zadaniowe współpracy z Afgańskimi siłami w celu zapewnienia bezpieczeństwa w prowincji Ghazni" - powiedział do uczestników ćwiczeń ich kierownik, dowódca II Korpusu Zmechanizowanego, gen. Zbigniew Głowienka.

Testowany przez Dowództwo Wojsk Lądowych nowy sposób certyfikowania gotowości jednostek wyjeżdżających na misję zakłada stopniowe sprawdzanie ich wyszkolenia na poszczególnych szczeblach dowodzenia. W związku z tym zrezygnowano z ćwiczenia z udziałem całego składu kontyngentu. Ćwiczenia VII zmiany odbyły się wcześniej na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) i w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie).

W Afganistanie służy obecnie szósta zmiana kontyngentu. Siódma - pod dowództwem gen. Andrzeja Przekwasa - wyjedzie w rejon misji na przełomie marca i kwietnia.(PAP)

mch/ pz/ mow/

bEgzYdqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)