Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Certyfikaty Stettiner Waren

0
Podziel się:

Rzemieślnicy pragnący wykonywać oryginalne wyroby "Towary Szczecińskie
Stettiner Waren" mogą już ubiegać się o uzyskanie certyfikatu i pieczęci. Charakterystyczna biała
ceramika ma szansę znów stać się wizytówką Pomorza Zachodniego.

Rzemieślnicy pragnący wykonywać oryginalne wyroby "Towary Szczecińskie Stettiner Waren" mogą już ubiegać się o uzyskanie certyfikatu i pieczęci. Charakterystyczna biała ceramika ma szansę znów stać się wizytówką Pomorza Zachodniego.

Jak poinformowano w Biurze Promocji i Informacji Urzędu Miasta w Szczecinie, powstał już znak towarowy Stettiner Waren, a miasto uzyskało prawo do posługiwania się nim.

Rada Certyfikująca, przyznająca rzemieślnikom prawo do wytwarzania i sprzedawania oryginalnych Towarów Szczecińskich, działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie.

Certyfikaty oraz pieczęć do znakowania wyrobów wydawane są rzemieślnikom, którzy wytwarzają ceramikę zgodnie z realiami historycznymi, zachowując jej wysoką wartość artystyczną i użytkową.

Ceramika "Stettiner Waren", znana również jako "Bauern-" (wiejska), "Schiffer-" (żeglarska) czy "Haffnerfayence", pojawiała się na stołach i w kuchniach domostw na terenie całego Pomorza Zachodniego, jak również w Danii, Szwecji i Norwegii. Jej wytwarzanie rozpoczęło się prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku, a ośrodki produkcji rozciągały się szerokim pasem od Słupska na wschodzie po Greiffenberg (Uckermark) na zachodzie.

Katalog form naczyń "ceramiki szczecińskiej" obejmował misy, talerze, dzbany, puchary, dwojaki, garnki, kufle, świeczniki oraz trójnożne kociołki - tzw. grapeny. Charakterystycznymi elementami "dóbr szczecińskich" jest skromna biała lub kremowa glazura oparta na odmianach błękitu, wzbogacanego delikatnymi czerwieniami, brązami, żółciami i zieleniami. Wśród motywów często spotykane są zdobienia roślinne - owoce w misach lub koszykach, liście, kwiaty oraz stylizowane owoce róży. Na ceramice odnaleźć można także motywy architektoniczne oraz zwierzęta: jelenie, ptaki, konie, zające, a nawet wielbłądy. Często spotykane są również inicjały, daty lub napisy okolicznościowe. Z biegiem czasu te precyzyjne zdobienia przerodziły się w proste formy liniowe lub dekoracje wykonane stemplem albo szablonem.

Szczecińskie wyroby eksponowane są w licznych muzeach, m.in. w Niemczech i Skandynawii.

Od 2006 roku Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie organizuje warsztaty i sympozja ceramiczne. Ich celem jest przybliżenie wiedzy ceramicznej, a w szczególności informacji na temat "dóbr szczecińskich" - ceramiki, która w XVIII i XIX wieku była eksportowana ze Szczecina do miast regionu południowego Bałtyku.

Podczas corocznych pikników ceramicznych grupa twórców oraz historyków próbuje odtwarzać dawne metody produkcji ceramiki i zainteresować nią jak najwięcej osób. W tych spotkaniach biorą udział także ceramicy z Niemiec. (PAP)

epr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)