Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chadam: w tym roku będą gotowe analizy przebiegu gazociągu Baltic Pipe

0
Podziel się:

W tym roku będą gotowe analizy przebiegu gazociągu Baltic Pipe, który
połączyłby polski system gazowy z duńskim - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Dzięki
takiemu połączeniu można byłoby eksportować gaz z Polski do innych krajów.

W tym roku będą gotowe analizy przebiegu gazociągu Baltic Pipe, który połączyłby polski system gazowy z duńskim - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Dzięki takiemu połączeniu można byłoby eksportować gaz z Polski do innych krajów.

"Zakończone zostały badania dna morskiego (prace geofizyczne), dzięki którym będzie można wytyczyć trasę planowanego gazociągu. Pozyskaliśmy na te analizy środki z UE. Badanie wykonało konsorcjum firm m.in. z udziałem Instytutu Morskiego w Gdańsku. Gdy poznamy przebieg trasy, będziemy mogli oszacować koszty budowy i podjąć dalsze decyzje w sprawie tego projektu" - powiedział Chadam.

Jak dodał, wcześniej projekt był analizowany pod kątem przesyłu surowca z państw skandynawskich do Polski. "Obecnie mówimy już o przesyle w obu kierunkach. To stworzyłoby nowe możliwości przesyłu gazu dostarczanego do Polski z wykorzystaniem budowanego obecnie w Świnoujściu terminalu LNG oraz ewentualnie eksportu nadwyżek gazu łupkowego, jeśli jego zasoby w Polsce się potwierdzą" - zaznaczył.

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza aktywami o wartości ok. 5 mld zł, na które składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia i 15 tłoczni gazu. Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób.

Firma realizuje projekt budowy do 2014 r. ponad 1 tys. km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów).

W 2011 roku Gaz-System ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, tłoczni gazu w Goleniowie oraz tłoczni gazu w Jarosławiu. Jesienią 2011 roku spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, które pozwala na przesył do kraju ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Inwestycje zrealizowane przez firmę w 2011 roku, wraz z możliwością korzystania z usługi wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim, stworzyły techniczne możliwości importu do Polski ponad 3,3 mld m sześc. gazu rocznie z nowych źródeł (około 30 proc. obecnego importu).

Do Gaz-Systemu należy też spółka Polskie LNG, odpowiedzialna za budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

Łukasz Osiński(PAP)

luo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)