Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chcą wprowadzić język migowy do urzędów

0
Podziel się:

Kluby parlamentarne zapowiedziały poparcie projektu ustawy o języku migowym, przewidującej zapewnienie osobom głuchym tłumacza języka migowego w kontaktach z organami administracji publicznej oraz udostępnienie im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej.

Chcą wprowadzić język migowy do urzędów
(Pryzmat/Dreamstime)

Kluby parlamentarne zapowiedziały poparcie projektu ustawy o języku migowym, przewidującej zapewnienie osobom głuchym tłumacza języka migowego w kontaktach z organami administracji publicznej oraz udostępnienie im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej.

Projekt przewiduje, że osoba głucha w kontaktach z organami administracji publicznej, policją, strażą pożarną i strażami gminnymi będzie mogła korzystać z pomocy wyznaczonej przez siebie osoby (nie chodzi o tłumacza).

Po wejściu ustawy w życie organy administracji publicznej będą musiały zapewnić osobom głuchym tłumacza języka migowego. Osoby głuche powinny zgłosić chęć skorzystania z takiej pomocy co najmniej trzy dni robocze wcześniej. Wyjątkiem są sytuacje nagłe.

Projekt ustawy tworzy rejestr tłumaczy języka migowego prowadzony przez wojewodów w formie elektronicznej. W trakcie debaty Bożena Kotkowska (SLD) zaapelowała o wprowadzenie poprawki, przewidującej możliwość wyboru tłumacza języka migowego.

W projekcie określono także stawki tłumacza języka migowego i wysokość dofinansowania do szkoleń dla nich. Projekt przewiduje utworzenie 17-osobowej Polskiej Rady Języka Migowego. W jej skład mają wejść, oprócz osób ze środowiska głuchych, także przedstawiciele ministrów: sprawiedliwości, oświaty i wychowania, nauki i szkolnictwa wyższego oraz kultury i dziedzictwa narodowego. Kadencja Rady ma trwać cztery lata.

Jak powiedział podczas debaty wiceminister pracy Jarosław Duda, zadaniem Rady jest wypracowanie standardów dot. między innymi szkolenia tłumaczy i funkcjonowania języka migowego w urzędach. Nowe regulacje - zgodnie z założeniami - wejdą w życie od przyszłego roku.

Według danych GUS osoby niepełnosprawne z powodu narządu słuchu stanowią 8,3 proc. niepełnosprawnych. 6,5 proc. osób w wieku 20-59 lat nie słyszy, a 4,4 proc. nie jest w stanie uczestniczyć w rozmowie nawet po zaopatrzeniu w aparat słuchowy.

Z danych Polskiego Związku Głuchych wynika, że w Polsce jest 25,7 tys. osób niesłyszących oraz 33 tys. dorosłych słabosłyszących. W szkoleniach z języka migowego w 2009 roku uczestniczyło 2786 osób; natomiast z polskiego języka migowego: 145 osób. W Polsce jest 111 wykładowców języka migowego oraz 232 tłumaczy tego języka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sejm;wprowadza;glosowanie;korespondencyjne,77,0,863309.html) Wprowadzają głosowanie korespondencyjne Sejm odrzucił senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego, która wprowadza m.in. możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych. Ustawa trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t134723.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/arlukowicz;na;uczelni;w;obronie;wykluczonych,230,0,881638.html) Arłukowicz na uczelni. Broni wykluczonych Minister bada sprawę dwóch niepełnosprawnych studentów jednej z poznańskich, wyższych uczelni.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)