Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Chce się żyć" - książka Macieja Pieprzycy już w księgarniach

0
Podziel się

Poruszająca opowieść o uwięzionym przez wiele lat we własnym ciele chłopcu -
"Chce się żyć" - to debiut literacki Macieja Pieprzycy. Film, który powstał na podstawie książki,
zdobył właśnie główną nagrodę na festiwalu filmowym w Montrealu.

bEpBdihx

Poruszająca opowieść o uwięzionym przez wiele lat we własnym ciele chłopcu - "Chce się żyć" - to debiut literacki Macieja Pieprzycy. Film, który powstał na podstawie książki, zdobył właśnie główną nagrodę na festiwalu filmowym w Montrealu.

"Wszystko zaczęło się od dokumentu +Jak motyl+ Ewy Pięty opowiadającego o Przemku, chłopcu chorym na porażenie mózgowe. Po śmierci Ewy zobaczyłem ten film raz jeszcze i zastanawiałem się, czy można tę historię zaadaptować na pełnometrażowy film fabularny. Decydująca okazała się dokumentacja. Podczas gromadzenia materiału okazało się jednak, że wątków jest zbyt wiele, by upchać je w jednym filmie. Zacząłem więc pisać powieść. Dopiero potem zabrałem się za scenariusz" - powiedział PAP Maciej Pieprzyca, autor książki i reżyser filmu "Chce się żyć".

Rok 1981. Na świat przyszedł Mateusz Rosiński. Lekarze zdiagnozowali u niego porażenie mózgowe, informując rodziców, że chłopiec jest upośledzony zarówno fizycznie jak i umysłowo. Nie dawali mu żadnych szans na prawidłowy rozwój. Postawiona diagnoza okazała się błędna. Mateusz prawidłowo rozwijał się intelektualnie, tylko jego ciało nie pozwalało mu na komunikację z otaczającym go światem. Chłopiec przez lata przyglądał się zmaganiom swoich rodziców, którzy nie chcieli się pogodzić z kalectwem syna. Obserwował jak dorasta jego rodzeństwo. Wielokrotnie próbował skomunikować się z otoczeniem i przekazać światu wiadomość, że nie jest rośliną. Udało mu się to dopiero wiele lat później. Niespodziewanie znalazł się ktoś, kto wreszcie zrozumiał sygnały wysyłane przez Mateusza.

bEpBdihz

Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, a jej tłem jest zachodząca właśnie transformacja ustrojowa. Jednak - jak podkreśla reżyser, którego twórczość filmowa dotychczas była związana ze Śląskiem - ani w filmie, ani w książce nie ma konkretnych odniesień. "Chciałem przedstawić historię uniwersalną. Gdyby to była opowieść regionalna, to za granicą mogłaby by nie zostać zrozumiana" - dodaje Pieprzyca.

"Pisanie książki narzuciło mi nowy, dotąd nieznany mi styl pracy. Książce poświęciłem wiele miesięcy; wszystko zależało od mojej wytrwałości, motywacji, wyobraźni. Był to proces bardzo wyciszający, dający dużo satysfakcji" - komentuje pracę nad debiutancką powieścią autor.

Film, który powstał na kanwie książki wygrał 37. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu. Zdobył również Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. Na festiwalu filmowym w Gdyni będzie walczył o Złotego Lwa. A na ekrany polskich kin wejdzie 11 października 2013 roku.

W rolę filmowego Mateusza wcielił się Dawid Ogrodnik. Na ekranie zobaczymy też Dorotę Kolak, Marka Kalitę, Arkadiusza Jakubika oraz Annę Nehrebecką.

bEpBdihF

"Na pierwszej projekcji w Montrealu ludzie się śmiali i wzruszali w momentach, w których się tego spodziewałem. Już wtedy wiedziałem, że jest dobrze, że udało mi się opowiedzieć tę historię językiem uniwersalnym, choć jest to polska historia" - powiedział reżyser.

Maciej Pieprzyca (ur.1964 r.)- scenarzysta, reżyser; jest absolwentem dziennikarstwa i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego; obecnie wykłada na tej uczelni. Nakręcił filmy dokumentalne, m.in.: "Zostanie legenda", "Jestem mordercą", "Przez nokaut". Jest autorem fabuł filmowych: "Inferno"(2001 r.),"Barbórka" (2005 r.) czy "Drzazgi" (2008 r.).(PAP)

mb/ abe/

bEpBdiia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)