Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiński rynek powinien otworzyć się na import - uważa ekspert rządowy

0
Podziel się:

W związku ze złymi wynikami chińskiego handlu zagranicznego w 2012 r.
konieczna jest reforma, która przyspieszy rozwój rynku wewnętrznego, zwłaszcza w dziedzinie
importu, co pomoże w zwiększeniu krajowej konsumpcji, uważa ekspert rządu chińskiego, Wei Jianguo.

W związku ze złymi wynikami chińskiego handlu zagranicznego w 2012 r. konieczna jest reforma, która przyspieszy rozwój rynku wewnętrznego, zwłaszcza w dziedzinie importu, co pomoże w zwiększeniu krajowej konsumpcji, uważa ekspert rządu chińskiego, Wei Jianguo.

Chiny straciły wiele swoich mocnych atutów gospodarczych, jak choćby tania siła robocza i aby to zrekompensować musi podnieść swoją konkurencyjność w innych dziedzinach oraz zmienić zasady polityki handlu zagranicznego, stwierdził w piątek Wei Jianguo, sekretarz generalny Chińskiego Centrum Handlu Międzynarodowego w wywiadzie dla ogólnokrajowej gazety Renmin Ribao.

"Oczekujemy, że wszystkie reformy rządowe - począwszy od podatków, przez cały system fiskalny, aż po funkcjonowanie urzędów państwowych będą przyspieszone w roku 2013, tak aby utrzymać i wspierać stabilny rozwój chińskiej gospodarki", dodał Wei.

Zdaniem Weia, dotychczasowe zmiany w polityce fiskalnej są niewystarczające zarówno, co do skali, zasięgu działania, jak i różnorodności użytych narzędzi i w efekcie nie doprowadzi do pobudzenia handlu zagranicznego.

Zdaniem Weia, pierwsze sygnały ze strony rządu już się pojawiają i jest nim niewątpliwie zniesienie ceł na wiele towarów konsumpcyjnych jesienią 2012 r. w reakcji na słabnący popyt importowy.

Według oficjalnego oświadczenia chińskiego ministerstwa finansów od stycznia 2013 r. zostaną dodatkowo zniesione opłaty celne na 780 produktów - w tym na mleko w proszku dla niemowląt, roboty przemysłowe i wiele wyrobów kauczukowych.

"Jako kraj odpowiedzialny za gospodarkę światową, Chiny powinny zwiększać swój import, co pozwoli budować zdrowe stosunki w handlu międzynarodowym i łagodzić potencjalne konflikty", dodał Wei.

Według danych chińskiego Ministerstwa Handlu w pierwszych jedenastu miesiącach 2012 r. eksport chiński wzrósł o 7,3 proc, a import o 4,1 proc. Zawiodły tu przewidywania rządowe, które zakładały 10-proc. wzrost w obu dziedzinach.

Wei uważa, że chiński rząd powinien wziąć pod uwagę korzystny wpływ importu na wzrost rynku konsumpcyjnego i być bardziej elastyczny w międzynarodowych negocjacjach handlowych.

Obecnie Komisja Unii Europejskiej finalizuje podpisanie umowy o wolnym handlu z Singapurem.

Zdaniem Weia, Chiny powinny przystąpić do negocjacji o wolnym handlu z USA, które w 2012 r. wyprzedziły kraje EU i stały się największym partnerem handlowym Chin.

Wei uważa, że wiele chińskich przedsiębiorstw poczyniło wielkie wysiłki, aby podnieść swoją konkurencyjność międzynarodową, ale ich starań nie wspierała polityka władz i dopóki to się nie zmieni, perspektywy rozwoju eksportu i importu w najbliższych latach są słabe, co hamuje rozwój rynku wewnętrznego i konsumpcji.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)