Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chińskie władze groziły niewidomemu obrońcy praw człowieka

0
Podziel się:

Po sześciu dniach ukrywania się obrońca praw człowieka opuścił ambasadę USA.

Chińskie władze groziły niewidomemu obrońcy praw człowieka
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, który po sześciu dniach pobytu w ambasadzie USA w Pekinie opuścił ją. Zrobił to wyłącznie po to, by chronić rodzinę - poinformował przyjaciel Chena, Zeng Jinyan, cytowany przez agencję Associated Press.

Według Zenga Chen zdecydował się zostać w Chinach, ponieważ grożono, że jego żona zostanie pobita na śmierć, jeśli on opuści kraj. Chen miał powiedział swojej żonie, że chciał wyjechać za granicę, ale zmuszony został do przyjęcia warunków władz. Żona dysydenta nie ujawniła, kto groził jej śmiercią.

W zeszłym tygodniu 40-letni Chen - prawnik samouk - w zamieszczonym w internecie nagraniu poinformował, że uciekł z aresztu domowego. W nagraniu zwrócił się do premiera Wena Jiabao o wszczęcie dochodzenia w sprawie złego traktowania jego samego i rodziny przez lokalne władze.

Chen schronił się w ambasadzie USA. W środę oficjalna agencja prasowa Xinhua poinformowała, że dysydent opuścił amerykańską placówkę, a według dziennika _ Washington Post _ ambasador USA w Pekinie Gary Locke eskortował go do szpitala, gdzie dysydent spotkał się z żoną i dwójką swoich dzieci.

Wcześniej w środę przedstawiciele strony amerykańskiej informowali, że dysydent nie ma zamiaru opuścić Chin. Dzięki bezprecedensowemu - jak je określa Reuters - porozumieniu Chena z władzami zostanie on przeniesiony _ do bezpiecznego miejsca _, gdzie będzie mógł studiować.

Strona amerykańska oświadczyła też, że udzielenie pomocy Chenowi w ambasadzie było _ wyjątkowym przypadkiem w niezwykłych okolicznościach _; Amerykanie _ nie przewidują, by coś takiego powtórzyło się w przyszłości _.

Wcześniej Chiny zażądały od USA przeprosin za tę _ ingerencję w sprawy wewnętrzne Chin _. _ Należy podkreślić, że ambasada USA w Chinach użyła nietypowych środków przyjmując chińskiego obywatela Chena Guangchenga do ambasady. Chiny są z tego bardzo niezadowolone _ - napisał w oświadczeniu rzecznik chińskiego MSZ Liu Weimin.

Chen, który stracił wzrok na skutek przebytej w dzieciństwie choroby, przebywał przez półtora roku w areszcie domowym w miejscowości Donshigu w prowincji Szantung we wschodnich Chinach. Dysydent spędził cztery lata w więzieniu za ujawnienie przymusowych aborcji i sterylizacji w wiejskiej społeczności, z której pochodził. Po uwolnieniu lokalne władze umieściły go w areszcie domowym, choć nie było ku temu podstaw prawnych.

O łamaniu praw człowieka w Chinach czytaj w Money.pl
Połamali jej nogi, ona dalej broni praw człowieka Chińska adwokat pomagała rodzinom dotkniętym przymusowymi wysiedleniami.
Chiński dysydent uciekł do ambasady USA Chen Guangcheng uciekł z aresztu domowego do ambasady USA w stolicy Chin.
Oto co Chińczycy sądzą o Polakach Szef chińskiego MSZ ocenił, że wizyta zapoczątkowała etap szybkiego zacieśniania stosunków Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)