Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny bronią budowy tam w górnym biegu Brahmaputry

0
Podziel się:

Chiny, które w zeszłym tygodniu rozpoczęły budowę pierwszej tamy w
Zangmu w górnym biegu Brahmaputry w Tybecie, bronią inwestycji. W czwartek rzecznik chińskiego MSZ
Hong Lei podkreślał, że Chiny biorą pod uwagę konsekwencje hydrologicznego projektu.

Chiny, które w zeszłym tygodniu rozpoczęły budowę pierwszej tamy w Zangmu w górnym biegu Brahmaputry w Tybecie, bronią inwestycji. W czwartek rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei podkreślał, że Chiny biorą pod uwagę konsekwencje hydrologicznego projektu.

Brahmaputra, która bierze początek w Tybecie, płynie na wschód i po opłynięciu himalajskiego masywu Namcze Barwa gwałtownie skręca na południe. Zaopatruje tam w wodę rozległą Nizinę Hindustańską w Indiach i Bangladeszu.

"Chiny zawsze podchodzą odpowiedzialnie do transgranicznego rozwoju zasobów wody i kładą akcent na ich ochronę" - oświadczył rzecznik Hong Lei na spotkaniu z dziennikarzami.

Budowa oficjalnie rozpoczęła się według chińskiej prasy w ubiegły piątek. W górnym biegu Brahmaputry, najwyżej płynącej wielkiej rzeki świata, ma powstać pięć zapór.

Jak podał anglojęzyczny chiński dziennik "Global Times", zapora Zangmu stanie się "pierwszą ogromną hydroelektrownią na płaskowyżu tybetańskim", wyposażoną w sześć turbin, każda o mocy 85 MW, które mają dostarczać Tybetowi elektryczność. Koszt budowy zapory ocenia się na 7,9 mld juanów (872 mln euro). Zapora ma powstać do 2014 r.

W Indiach budowa zapór na Yarlung Tsangpo, jak po tybetańsku nazywany jest górny bieg Brahmaputry, wzbudza obawy, że część jej wód może zostać zawrócona i skierowana do Chin. Zmniejszenie podaży wody w Brahmaputrze może mieć kluczowe społeczno-ekonomiczne konsekwencje dla ludności zamieszkującej Nizinę Hindustańską. Podczas wizyty w tym tygodniu w Indiach chińskiego premiera Wen Jiabao zapory wodne były jednym z głównych tematów.

Chiński wiceminister spraw zagranicznych Zhang Zhijun zapewnił we wtorek, że elektrownia o mocy 510 MW "nie jest projektem przeznaczonym do zawracania wody" i nie naruszy "dobra i dostępności wody dla ludności w dolnym biegu Brahmaputry". Na Nizinie Hindustańskiej w Indiach i Bangladeszu żyje blisko miliard ludzi - około jednej siódmej mieszkańców Ziemi.

Jak podał w środę dziennik "South China Morning Post", kwestia zapór i zawracania biegu rzek będzie też poruszana podczas kolejnego spotkania w grudniu.

Również w samych Chinach podniosły się głosy krytycznie oceniające skutki budowy zapory dla środowiska i jego bioróżnorodności. Według założyciela stowarzyszenia "Wolontariusze na rzecz zielonej ziemi" Wang Yongchena, cytowanego przez "Global Timesa", zapora zniszczy "zróżnicowaną faunę i florę" długiej na 1700 km doliny Yarlung Tsangpo, położonej na wysokości 4500-3000 metrów.

Budowa zapór na górskich rzekach Azji budzi też niepokój ze względu na trzęsienia ziemi w rejonach, w których ocierają się o siebie płyty tektoniczne. Specjaliści chińscy i amerykańscy uważają, że sama waga wody i jej nacisk oraz wnikanie w głąb skał mogą wywierać wpływ na uskoki tektoniczne i prowadzić do wstrząsów sejsmicznych.

Chiński inżynier Fan Xiao - szef biura geologii i sejsmologii Syczuanu - ostrzegał, że trzęsienie ziemi z 2008 roku, w którym zginęło tam ponad 80 tys. ludzi, mogło zostać spowodowane przez siły tektoniczne wyzwolone przez olbrzymią zaporę kilka kilometrów od jego epicentrum. Zbiornik Zipingpu na Minjiang (dopływ Jangcy) zawiera 315 mln ton wody i leży około pół kilometra od uskoku tektonicznego. Zipingpu jest jedną z blisko 400 hydroelektrowni w strefie trzęsień ziemi.

Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, Chiny podjęły olbrzymi program budowy zapór na górskich rzekach w Tybecie i południowo-zachodnich prowincjach. Znajdują się tam źródła największych rzek w Azji.

W tym roku zaporom zbudowanym w prowincji Junan w górnym biegu Mekongu przypisywano wpływ na wyjątkowo niski poziom wód tej rzeki w Azji Południowo-Wschodniej. Pekin oskarżenia te odrzuca. (PAP)

klm/ mc/

7722794 7726028 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)