Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: Codziennie ginie w kopalniach sześciu górników

0
Podziel się

Codziennie w chińskich kopalniach, które należą do najniebezpieczniejszych
na świecie, ginie średnio sześć osób - poinformował w piątek w Pekinie rzecznik urzędu ds.
bezpieczeństwa pracy.

bEhUOxGt

Codziennie w chińskich kopalniach, które należą do najniebezpieczniejszych na świecie, ginie średnio sześć osób - poinformował w piątek w Pekinie rzecznik urzędu ds. bezpieczeństwa pracy.

Według oficjalnych danych, w ubiegłorocznych wypadkach w chińskich kopalniach zginęły 2433 osoby, czyli o 198 mniej niż w roku 2009. Pod względem liczby ofiar rekordowy był rok 2002, kiedy śmierć poniosło 6995 górników.

Zdaniem organizacji obrony pracowników, bilans zabitych może być o wiele wyższy, ponieważ niektóre wypadki nie są zgłaszane władzom. Właściciele kopalni płacą rodzinom ofiar za milczenie.

bEhUOxGv

Chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie, gdyż panuje tam wszechobecna korupcja oraz brakuje odpowiednich przepisów - uważają eksperci.

"Poziom bezpieczeństwa w kopalniach węgla kamiennego nie jest wysoki, a podstawy dla bezpiecznego wydobycia są w wielu małych kopalniach niewystarczające" - przyznał rzecznik urzędu ds. bezpieczeństwa pracy Huang Yi.

Rząd Chin rozpoczął kampanię mającą na celu poprawę bezpieczeństwa górników. W ciągu trzech lat w kopalniach mają zostać zainstalowane dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Władze wybierają też obecnie firmy, które wybudują w kopalniach specjalne schrony, gdzie górnicy mogliby uciec w przypadku eksplozji gazu.

Do większości wypadków dochodzi w kopalniach węgla kamiennego. Surowiec ten odpowiada za produkcję 70 procent energii elektrycznej w Chinach. (PAP)

bEhUOxGB

jhp/ ap/

8418475

bEhUOxGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)