Notowania

tybet
03.11.2009 14:02

Chiny: Czwarte lotnisko na dachu świata

Nowe lotnisko w Tybetańskim Regionie Autonomicznym zacznie działać 1 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(watchsmart/CC/Flickr)

Nowe lotnisko w Gunsa w prefekturze Ngari w Tybetańskim Regionie Autonomicznym (TRA) zacznie działać 1 lipca przyszłego roku i będzie czwartym cywilnym portem lotniczym na dachu świata - podała chińska agencja Xinhua, powołując się na miejscowe władze.

Ukończono już pas startowy długości 4,5 tys. metrów oraz radary meteorologiczne - powiedział szef budowy Hu Jinfa.

*Lotnisko w Ngari *- położone najwyżej na świecie - będzie miało do 2020 roku roczną przepustowość 120 tys. pasażerów. Próbne loty przeprowadzono pomyślnie w połowie października.
Do Ngari latać będą regularnie samoloty z Lhasy, stolicy Tybetu i z Sinkiangu w północo-zachodnich Chinach.

Budowę portu rozpoczęto w maju 2007 roku. Jej koszt wyniesie 1,647 mld juanów (241,22 mln USD).

Jak podał Hu, prace budowlane mogą być prowadzone tam jedynie przez pięć miesięcy w roku ze względu na chorobę wysokościową robotników, którzy w tym czasie pracują w systemie zmianowym przez całą dobę.

Ngari, położone w zachodniej części Tybetu, gdzie średnia wysokość terenu wynosi 4500 m n.p.m., oddalone jest o 1600 km od Lhasy. Obszar ten jest kolebką tybetańskiej religii bon.

Pozostałe lotniska w Tybecie to port lotniczy Gonggar w Lhasie, Bamda w prefekturze Qamdo we wschodniej części TRA oraz lotnisko Nyingchi.

* [ Dalajlama XIV chce rozmów z Chinami ]( http://news.money.pl/artykul/dalajlama;xiv;chce;rozmow;z;chinami,17,0,527889.html )
* [ Chiny promują turystykę w **Tybecie** ]( http://manager.money.pl/styl/sport_podroze/artykul/chiny;promuja;turystyke;w;tybecie,154,0,412826.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: tybet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz