Notowania

chiny
28.09.2011 14:04

Chiny grożą wstrzymaniem kontaktów wojskowych z USA

Chiny ostrzegły Stany Zjednoczone, że planowana przez Amerykanów sprzedaż sprzętu wojskowego Tajwanowi na sumę 5,85 mld dolarów odbije się na kontaktach wojskowych między Pekinem a Waszyngtonem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)

Chiny ostrzegły Stany Zjednoczone, że planowana przez Amerykanów sprzedaż sprzętu wojskowego Tajwanowi na sumę 5,85 mld dolarów odbije się na kontaktach wojskowych między Pekinem a Waszyngtonem.

- _ Wymiana osobowa na wysokich szczeblach, wspólne ćwiczenia i inne kontakty ucierpią z uwagi na poważną szkodę, jaką wyrządzi ta sprzedaż _ - oświadczył rzecznik chińskiego resortu obrony Geng Yansheng na konferencji prasowej, na którą zaproszono tylko chińskich dziennikarzy.

Associated Press odnotowuje, że już w zeszłym roku, w związku z inną sprzedażą amerykańskiej broni Tajwanowi, kontakty wojskowe między Chinami a USA były zawieszone. Agencja dodaje, że Pekin traktuje te kontakty jako kartę przetargową, _ co frustruje przedstawicieli władz USA, którzy twierdzą, że są one istotne dla budowy zaufania i unikania konfrontacji _ w okresie, kiedy Chiny modernizują swą armię.

Sprzeciw Pekinu wzbudziła zgoda Waszyngtonu na unowocześnienie tajwańskiej floty 145 samolotów F-16, które USA sprzedały Tajpej w latach 90. Pekin zareagował, mimo że Waszyngton nie zgodził się na sprzedaż Tajwanowi bardziej zaawansowanej wersji tych samolotów.

Rząd w Pekinie uważa Tajwan za zbuntowaną chińską prowincję. USA są zobligowane, na mocy ustawy z 1979 roku, do zapewniania Tajwanowi broni i sprzętu wojskowego na potrzeby obronności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t98363.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;boja;sie;chinskiej;armii;i;hakerow,240,0,896752.html) Amerykanie boją się Chin? Zobacz dlaczego W dorocznym raporcie dla Kongresu USA Pentagon poinformował w środę, że Chiny koncentrują się na zbudowaniu nowoczesnej, dobrze wyposażonej armii, wyspecjalizowanej głównie w działaniach regionalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t46768.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;chiny;zbroja;sie;po;cichu,129,0,749441.html) WikiLeaks: Chiny zbroją się po cichu Pekin wydaje na zbrojenia dwa razy więcej niż wynika z oficjalnych danych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t92038.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niepredko;chinski;niewidzialny;mysliwiec,228,0,749028.html) Nieprędko chiński niewidzialny myśliwiec Amerykański wywiad uważa, że Chińczycy potrzebują lat na wprowadzenie maszyny do sił powietrznych.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2019

StrusRaczej przxeniesieniem ich na nowy wyzszy poziom!

Rozwiń komentarze (1)