Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny i MAEA podpisały porozumienie ws. bezpieczeństwa nuklearnego

0
Podziel się:

Władze Chin i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podpisały
porozumienie w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego w Azji Wschodniej - poinformowała
MAEA przy okazji pierwszej wizyty szefa Agencji Yukiya Amano w Pekinie.

Władze Chin i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podpisały porozumienie w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego w Azji Wschodniej - poinformowała MAEA przy okazji pierwszej wizyty szefa Agencji Yukiya Amano w Pekinie.

"Chiny i MAEA będą razem współpracować na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa nuklearnego" - podała oenzetowska agenda w poniedziałek na swojej stronie internetowej.

Umowę podpisali Yukiya Amano i przedstawiciel Chin odpowiedzialny za sprawy energii jądrowej Chen Qiufa. Amano kończy wizytę w Pekinie we wtorek.

W tekście dokumentu wezwano również do "wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa nuklearnego między Chinami i MAEA".

Chiny, mające status mocarstwa nuklearnego od 1964 roku, są jednym z nielicznych państw wspierających Koreę Północną, której program nuklearny jest źródłem głębokiego zaniepokojenia na świecie.

Od 2003 roku w Chinach odbywają się spotkania w ramach tzw. rozmów sześciostronnych (Korea Płn., Korea Płd., USA, Rosja, Chiny, Japonia). Mają one na celu przekonać Phenian, żeby odstąpił od swego programu jądrowego w zamian za pomoc energetyczną.

Pierwszą próbę jądrową Korea Płn. przeprowadziła w 2006 roku, drugą - w 2009 roku. Według ocen specjalistów, obie zakończyły się w najlepszym razie tylko częściowym sukcesem. Władze w Phenianie modernizują też swoje rakiety dalekiego zasięgu. Obserwatorzy uważają, że Korea Płn. dysponuje ilością plutonu wystarczającą do zbudowania pół tuzina bomb.

Od ponad roku Korea Północna bojkotuje sześciostronne rokowania rozbrojeniowe na temat jej programu nuklearnego. Wśród warunków dotyczących powrotu do negocjacji Phenian wysunął anulowanie sankcji nałożonych na niego po ostatniej próbie jądrowej w maju zeszłego roku.

Dodatkowo w ostatnim czasie wzrosło napięcie na Półwyspie Koreańskim w związku z zatonięciem w marcu południowokoreańskiego okrętu Cheonan. Korea Południowa i USA w oparciu o wyniki międzynarodowego dochodzenia zarzucają Północy, że 26 marca jej okręt podwodny zatopił południowokoreańską jednostkę; zginęło wówczas 46 marynarzy. Phenian nie przyznaje się do tego. (PAP)

cyk/

6791372 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)